Kilis ilinde üretilen zeytinyağlarının bazı kalite parametreleri
Some quality parameters of olive oils produced in Kilis province
- Tez No: 763098
 - Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ŞEKEROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Türkiye'de zeytinyağı üreticiliği açısından büyük bir öneme sahip olan Kilis ilinin merkez ve ilçelerinde bulunan zeytinyağı işletmecilerinden alınan zeytinyağı numunelerinin kalite parametrelerinden olan asit sayısı ve yağ asidi kompozisyonları belirlenerek, 2021 hasat yılı zeytinyağının kimyasal analizleri yapılarak TGK'ya uygunluğu saptanmıştır. Bu çalışmada, asit sayısı bakımından en düşük değer 1.04 asitlik değeriyle Cengin lokasyonunda görülürken en yüksek değer ise 4.26 asitlik değeriyle Fırlaklı lokasyonunda belirlenmiştir. Asit sayısının 1.04 olduğu lokasyonda zeytin meyvelerinin hasat sonrası 2 gün bekletilmiş olduğu, zeytinyağının elde edilme su sıcaklığının ise 40C olduğu, asit sayısının 4.26 çıktığı lokasyonda ise zeytinlerin sıkımdan önce 6 gün bekletildiği ve sıkım sıcaklığının 35C olduğu tespit edilmiştir. Analiz edilen zeytinyağlarındaki oleik asit oranlarının %60.45 ila %68.49 arasında olduğu tespit edilmiştir. Kilis ilinde üreticilerin zeytinyağlarının genelde TGK zeytinyağı yönetmeliğinin asit sayısı ve yağ asitleri kompozisyon değerlerine uygun olduğu tespit edilmiştir. Uygun olmayanlarda ise hasat sonrası bekleme süresi uzun olması ve zeytinyağına işleme suyu sıcaklığının yüksek olmasından kaynaklandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Kilis province has a great importance in terms of olive oil production in Turkey. In the present study, some quality parameters like acid number and fatty acid compositions of the olive oil samples taken from olive oil companies located in Kilis province in the 2021 harvest year. The results were compared made their compliance with the TGK standards. In this study, the lowest value in terms of acid number was observed in Cengin location with 1.04 acidity value, while the highest value was determined in Fırlaklı location with 4.26. It has been determined that in the location where the acid number was 1.04, the olive fruits are kept for two days after harvest, the water temperature of obtaining the olive oil was 40C, and in the location where the acid number is 4.26, the olives are kept for six days before squeezing and the squeezing temperature is 35C. The oleic acid ratios in the analysed olive oils were found to be between 60.45% and 68.49%. It has been determined that the olive oils of the producers in Kilis are generally in accordance with the acid number and fatty acid composition values of the TGK olive oil regulations. It was observed that the unsuitable ones were due to the long waiting period after the harvest and the higher temperatures of the olive oil processing water.