Kilis ve Elbeyli biberinin morfolojik karakterizasyonu ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of efficiency and quality properties and the morphological characterization of Kilis and Elbeyli pepper
  1. Tez No: 763119
  2. Yazar: VURAL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada Kilis'te yetiştirilen ve salçalık olarak değerlendirilen ve Elbeyli'de yetiştirilen dolmalık, kurutmalık ve salçalık olarak değerlendirilen 30 adet biber hattı kullanılmıştır. Seçilen 30 adet bitkide Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğünün 'Farklılık, Yeknesaklık ve Durulmuşluk Testleri İçin Özellik Belgesi'nden yararlanılarak morfolojik karakterizasyon çalışması yapılmıştır. Bütün biber tiplerinde bitkisel özellik, yaprak özelliği, meyveye ait özellikler, meyve sayısı ve ağırlığı, tohum özellikleri, renk özellikleri (L,a, b değerleri ) ve Acılık (kapsaisin ve dihidrokapsaisin) gibi 52 morfolojik özellik bakımından karakterize edilmiştir. Yapılan çalışmada, Kilis genotiplerinde; Bitki boyu 56 - 126 cm, dal sayısı 2 - 4 adet, yaprak uzunluğu 72,6 - 102,5 mm, meyve boyu 111,3 - 208,9 mm, meyve eni 25,3 - 55,2 mm, meyve eti kalınlığı 1,4 - 3,8 mm, kırmızı meyve ağırlığı 13,7 - 162,1 adet/g. tohum sayısı 121 - 365 adet/meyve olarak bulunmuştur. Elbeyli genotiplerinde; Bitki boyu 55 - 87 cm, dal sayısı 2 - 5 adet, yaprak uzunluğu 68 - 108,7 mm, meyve boyu 68,8 - 127,9 mm, meyve eni 51,1 - 115,8 mm, meyve eti kalınlığı 2,2 - 4,7 mm, ortalama kırmızı meyve ağırlığı 56,2 - 200,5 g, tohum sayısı 81-440 adet/meyve olarak bulunmuştur. Bu çalışmada toplanan yerel biber tiplerinin karakteristik özellikleri tespit edilerek ıslah programına alınması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, 30 pepper lines were evaluated in Kilis and Elbeyli population used as paste, stuffed and dried. Morphological characterization study was carried out on 30 selected plants by using Difference, Uniformity and Stability Tests of the Directorate of Seed Registration and Certification Center. All pepper types were characterized in terms of 52 morphological features such as vegetative, leaf, fruit, fruit number and weight, seed characteristics, color characteristics (L, a, b values) and hotness (capsaicin and dihydrocapsaicin content). In the study, in Kilis genotypes; Plant height 56 - 126 cm, number of branches 2 - 4, leaf length 72,6 - 102.5 mm, fruit length 111,3 - 208,9 mm, fruit width 25,3 - 55,2 mm, fruit flesh thickness 1,4 - 3,8 mm, red fruit weight 13,7 - 162,1 pcs/g. The number of seeds was found as 121 - 365 per fruit. In Elbeyli genotypes; Plant height 55 - 87 cm, number of branches 2 - 5, leaf length 68 - 108,7 mm, fruit length 68,8 - 127,9 mm, fruit width 51,1 - 115,8 mm, fruit flesh thickness 2,2 - 4,7 mm, average red fruit weight 56,2 - 200,5 g, the number of seeds was found as 81-440 per fruit. In this study, it was aimed to determine the characteristic features of the collected local pepper types and to include them in the breeding program.