Jean Cocteau ve Pedro Almodovar kesişmesi ile İnsan Sesi oyununun incelenmesi
Examination of the intersection of Jean Cocteau and Pedro Almodovar with the Human Voice play
  1. Tez No: 763118
  2. Yazar: GÜLAY ŞENYÜZLÜ KIRANTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada sanatsal anlamda çok yönlü bir yaratıma sahip olan, yaşadığı dönemde alanında öncülük etmiş, farklılık aramış, yaratmış ve zamanın ruhunu sezip, cesur eylemleriyle o ruhun önüne geçmiş olan Fransız şair, yazar, yönetmen, senarist, oyuncu Jean Cocteau'nun irdelenmesi; bu çok yönlülüğünü keşfederken yarattığı“İnsan Sesi”oyununun günümüze uzanan etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu etki, oyunun yazıldığı dönemden itibaren, başka sanat insanlarına da ışık olmuştur. Oyun defalarca ele alınmış; tiyatro dışında başka sanat alanlarına da uyarlanarak dinamikliğini günümüze kadar sürdürmüştür. Jean Cocteau gibi, yaratımlarıyla ve bakış açısıyla pek çok yeniliğe öncülük etme cesareti gösteren İspanyol yönetmen Pedro Almodovar, yönetmenlik hayatı boyunca filmlerinde özellikle bu oyuna defalarca atıfta bulunmuş ve sonunda 2020 yılında sinemaya kısa film olarak uyarlamıştır. Bu çalışma ile bu iki sanat insanının bu oyun üzerinden kesişmeleri ve farklılıkları araştırılmıştır. Ayrıca, özellikle Jean Cocteau'nun“Avangard”geleneğinin içindeki yeri ve öncülüğü ile tiyatro dünyasındaki açtığı yol izlenmiştir. Günümüzün avangard sanatçısı diyebileceğimiz Pedro Almodovar'ın, Jean Cocteau ile bu tesadüf olmayan ruhdaşlığı da ele alınarak, oyunun incelenmesi ve sahnelenebilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to examine the French poet, writer, director, scriptwriter and actor Jean Cocteau —a pioneer, a seeker of dissimilarities, who had a versatile creation in the field of art, sensed the spirit of his time and got ahead of it through his brave acts— and to explore the lasting effect of the 'Human Voice' play he created while discovering this versatility. This effect has been a source of light for many artists since the time it has written. The play has been covered many times; maintained its dynamism until today by being adapted to other fields —beside theater. Spanish film director Pedro Almodovar —who, like Cocteau, had the courage to pioneer many innovations with his creation and perspective— has sent numerous greetings to this play throughout his directoral life, and finally adapted it to the cinema as a short film in 2020. In this study, the intersections and the differences of these two great artists have been investigated. In addition, especially Jean Cocteau's position in the 'Avant-garde' tradition and the path he opened in the world of theater by his leadership has been followed. It is also aimed to examine and to stage the play by considering this nonaccidental soul mates: Cocteau —who we can call today's avantgarde artist— and Almodovar.