Kara yolu güvenlik sistemlerinin trafik kazalarına etkisi: Zonguldak – Bolu il sınır örneği
The effect of road safety systems on traffic accidents: Example of Zonguldak – Bolu provincial border
  1. Tez No: 763124
  2. Yazar: AYDIN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AHISKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünyadaki gelişmeler ve teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi, insanlığı daha konforlu, güvenilir ve hızlı ulaşım imkânlarına zorlamıştır. Bu gelişmeler sonucunda, karayolları da içinde olmak üzere ulaştırma ağlarının yapımı ile ilgili bütün kuruluşlar, ulaştırma ağındaki güvenlik sistemlerinin önemini ilk sıraya almalı ve bu sistemlere hassasiyet içerisinde büyük önem vermelidir. Ulaştırma Mühendisliği'nin en önemli konularından biri olan Ulaştırmada Güvenlik Sistemleri, en fazla çözüm aranan konular arasında olmuştur. Ülkemizde alternatifler içerisinde en fazla tercih edilen ulaştırma şekli kara yoludur ve bu özelliğinden dolayı, artan nüfus sayısı ile birlikte, teknolojide yaşanan gelişmeler ve taşıt sayısının artması, doğrudan trafik yoğunluğunda artışa neden olmaktadır. Yoğunluktaki artış da trafikte olumsuzlukların yaşanmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla, söz konusu insan güvenliği olan ve bu amaçla can güvenliğini sağlamak için üstünde durulması gereken konu 'Karayolları Güvenlik Sistemlerinin Trafik Kazalarına Etkisi' konusudur ve bunun araştırılması, çözüme sunulması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, kara yolu güvenlik sistemlerinden aktif ve pasif güvenlik sistemlerinin tanınması, ayırt edilmesi ve ihtiyaç duyulan kesimlere doğru şekilde uygulanması amaçlanmıştır. Aktif ve pasif güvenlik sistemleri, ekonomik olmayan sistemlerdir. Bundan dolayı bu sistemlerin uygulanmasında ilgili kişiler tarafından yapılan çalışmalarla verimli sonuçlar alınması gerekmektedir. Ekonomik olmayan bu sistemlerin kullanılması için kriterler açıklanmış ve bu kriterlerle araç ve gereçlerin toplanmasında ve kurulmasında önem gerektiren noktalar ile bu malzemelerin düzenli bir şekilde sisteme uyarlanması amaçlanmıştır. Ayrıca gelişen bilgi ve teknoloji ile Akıllı Ulaştırma Sistemleri'ndeki uygulamalar ile karayollarında ışıklandırma konusunda araştırma yapılarak güvenlik sistemi uygulamaları araştırılmıştır. Genel olarak, karayolları güvenlik sistemleri Kastamonu Karayolları Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan Zonguldak - Bolu il sınırı arasındaki yollarda incelenmiş olup, trafik kazalarının yoğun olarak yaşandığı alanlar tespit edilerek ihtiyaç duyulan noktalara bu sistemlerin etkisi araştırılmış, çözüm önerileri sunularak, ileri dönemlerde oluşabilecek trafik kazalarının önüne geçilmesi planlanmaktadır
Özet (Çeviri)
The developments in the world and the rapid increase in technology have forced humanity to more comfortable, reliable and faster transportation opportunities. As a result of such formations, all organizations related to the construction of other transportation networks, including highways, should prioritize the importance of security systems in the transportation network and these systems should be given great importance with sensitivity. Security Systems in Transportation, one of the most important subjects of Transportation Engineering, has been among the most sought-after solutions. The most preferred mode of transportation among the alternatives in our country is the highway, and due to this feature, the increase in the number of population, the developments in technology and the increase in the number of vehicles directly cause an increase in traffic density. The increase in density also causes negativities in traffic. Therefore, the subject, which is human safety and for this purpose, should be emphasized in order to ensure life safety is the subject of 'The Effect of Highway Safety Systems on Traffic Accidents' and this needs to be investigated and resolved. In this thesis, it is aimed to recognize, distinguish and apply the active and passive safety systems, which are among the road safety systems, to the right sections. Active and passive safety systems are uneconomical systems. Therefore, in the implementation of these systems, it is necessary to obtain efficient results with the work done by the relevant people. Criteria for the use of these non-economic systems have been explained and with these criteria, the points that require importance in the collection and installation of tools and equipment and the regular adaptation of these materials to the system are aimed. In addition, with the developing information and technology, applications in Intelligent Transportation Systems and lighting on highways have been researched and security system applications have been researched. In general, highway safety systems have been examined on the roads between Kastamonu and Cide within the borders of Kastamonu province, the areas where traffic accidents are experienced intensely are determined, the effects of these systems on the needed points are investigated, and it is planned to prevent traffic accidents by presenting solutions