Ailesinde işitme kaybı olan yenidoğan işitme taraması yapılmış non-sendromik bebeklerin güncel işitme rezervleri
Current hearing screened nn-syndromic babies with hearing loss in their family
- Tez No: 763129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada ailesinde işitme kaybı olan yenidoğanların işitme tarama testi sonuçlarının ve güncel işitme verilerinin incelenmesi amaçlandı. Bu çalışmaya yenidoğan işitme taraması Kars Harakani Devlet Hastanesi'nde yapılmış olan yenidoğanlar dahil edildi. Materyal ve Metot: Araştırma grubu, Yenidoğan İşitme Taraması Kars Harakani Devlet Hastanesinde Ulusal Yenidoğan İşitme Tarama Programı çerçevesince Yenidoğan İşitme Tarama Ünitesi'nde TEOAE ve AABR testleri yapılmış , Ekim 2015-Nisan 2022 tarihleri arasında dünyaya gelen toplam 20473 bebeğin ailesinde işitme kaybı olan 336'sından oluşmuştur. Araştırma grubuna Güncel İşitme Değerlendirme Formu uygulanmıştır. Bulgular: Ailesinde işitme kaybı olan 336 yenidoğandan 179'u (%53.3) erkek, 157'si (%46.7) ise kızdı. Çalışma kapsamına alınan ve ailesinde işitme kaybı olan 336 yenidoğandan 6'sının hem sağ hem de sol kulağı Yenidoğan İşitme Tarama Testini geçememiştir. Kız bebeklerden %3.2'sinin, erkek bebeklerden %0.6'sının sağ kulağının işitme tarama testinden kaldığı görülmüş olup cinsiyete göre gruplar arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde olmadığı saptanmıştır. Güncel İşitme Değerlendirme Formunun sonuçları incelendiğinde 336 çocuktan 182'sine (%54.2) ulaşılamamıştır. Ulaşılan 154 çocuktan sadece 3'ü ileri odyolojik değerlendirme takibindeyken 151 çocuk takipten çıkmıştır. 1 çocuk okul çağı işitme taraması programında değerlendirilebilmiştir. Yenidoğan İşitme Taraması Programından 'Geçti' sonucu alan 1 çocukta ileri odyolojik değerlendirmede işitme kaybı tespit edilmiştir. 336 çocuktan ise yalnızca 2'sinde (%0.6) sağ kulakta işitme kaybı saptanmıştır. Ulaşılan çocuklar arasında sağ kulakta işitme kaybı saptanma oranı ise %1.29'dur. 336 çocuktan ise yalnızca 2'sinde (%0.6) sol kulakta işitme kaybı saptanmıştır. Ulaşılan çocuklar arasında sol kulakta işitme kaybı saptanma oranı ise %1.29'dur. İşitme kaybı olan 2 çocuktan 1'i koklear implant, 1'i işitme cihazı kullanıcısıdır. Sonuç: Yenidoğan İşitme Taraması Programı ailesinde işitme kaybı bulunan risk faktörü olan çocukların erken tespit edilmesini sağlarken çocukların odyolojik değerlendirmesinin takibinde hedeflenen düzeye ulaşılamadığını göstermiştir. Erken müdahale açısından yeterli takibin önemli olduğu bilinmektedir. Yeterli takibin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik çalışmalar etkin bir Yenidoğan İşitme Taraması Progamına faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the hearing screening test results and current hearing data of newborns with a family history of hearing loss. Newborns who underwent newborn hearing screening at Kars Harakani State Hospital were included in this study. Materials and Methods: The research group included TEOAE and AABR tests in the Newborn Hearing Screening Unit within the framework of the National Newborn Hearing Screening Program at Kars Harakani State Hospital. A total of 20473 babies born between October 2015 and April 2022 were born in 336 families with hearing loss. made up of The Current Hearing Evaluation Form was applied to the research group. Results: Out of 336 newborns with a family history of hearing loss, 179 (53.3%) were male and 157 (46.7%) were female. Of 336 newborns who were included in the study and had hearing loss in their families, 6 of them did not pass the Newborn Hearing Screening Test in both their right and left ears. It was observed that 3.2% of the girls and 0.6% of the boys failed the hearing screening test of the right ear, and the difference between the groups according to gender was not statistically significant. When the results of the Current Hearing Evaluation Form were examined, 182 (54.2%) of 336 children could not be reached. While only 3 of the 154 children reached were in follow-up for advanced audiological evaluation, 151 children were excluded from the follow-up. 1 child could be evaluated in the school age hearing screening program. Hearing loss was detected in the advanced audiological evaluation of 1 child who received a 'Passed' result from the Newborn Hearing Screening Program. Hearing loss in the right ear was detected in only 2 (0.6%) of 336 children. The rate of detecting hearing loss in the right ear among the children reached was 1.29%. Hearing loss in the left ear was detected in only 2 (0.6%) of 336 children. The rate of detection of hearing loss in the left ear among the children reached was 1.29%. 1 out of 2 children with hearing loss is a cochlear implant user and 1 is a hearing aid user. Conclusion: While the Newborn Hearing Screening Program enabled the early detection of children with risk factors for hearing loss in their families, it showed that the targeted level could not be reached in the follow-up of the audiological evaluation of the children. It is known that adequate follow-up is important in terms of early intervention. Efforts to remove the obstacles to adequate follow-up will be beneficial for an effective Newborn Hearing Screening Program.