Abdurrahmangazi İşitme Engelliler İlköğretim Okulunda okuyan öğrencilerin işitme kayıplarının etiyolojik ve epidemiyolojik özelliklerinin incelenmesi
The studies of the etiologic and epidemiologic features of the students? hearing loss at Abdurrahmangazi Hearing Imparied Primary Scool
  1. Tez No: 242059
  2. Yazar: MUZAFER ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A.FARUK KIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çocukların sensorinöral işitme kaybı (SNİK) otoloğun önemli sorunlarından biridir. Ta¬nı koymaktaki güçlük, tedavi ve rehabilitasyon çarelerinin sınırlı olması hekimi ve çocukların ailelerini sıkıntıya sokar. Doğumdan itibaren çocuk ve çevresi arasında sensoriyal bir etkileşim vardır. Bu et¬kileşimin çocuk tarafından alınması ve algılanması iletişim için gereklidir. İşitme kayıpları bu etkileşimi engelleyen önemli bir eksikliktir. Çocuğun ge¬lişmesi için çok önemli olan süre boşa harcanır ve çocuk potansiyel yeteneklerini geliştiremez ve kullanamaz. Bu bakımdan SNİK olan çocukları erkenden tanımak büyük önem kazanır.Çalışma grubu 70(%73.7) erkek ve 25 (%26.3) kızdan oluşmaktaydı. Erkek çocukların yaş ortalaması 11.67 olarak, kız çocukların yaş ortalaması ise 11.04 olarak tespit edildi.İşitme kaybı olan 95 çocuk üzerinde yapılan bu çalışmada işitme kayıplarının nedenleri sınıflandırıldığında 49(%51.58) çocukta ailesel neden bulundu. Bunlardan 8(%8.42) çocuk sendromik (Usher), 41(%43.15) çocukta nonsendromik olarak değerlendirildi. Çocuklardan 43(%45.26)'da akkiz nedenler bulundu. Akkiz nedenlerden 3(%3.15) prenatal, 40(%42.11) çocukta postnatal neden bulundu. Postnatal nedenlerden de 16(%16.85) çocukta menenjit, 9(%9.47) çocukta febril konvülziyon, 15(%15.79) çocukta da diğer ateşli hastalıklar bulundu. Üç(%3.16) çocukta da neden bulunamadı. Çocukların 63(%66.32)'ünde ailesinde akraba evliliği belirlendi.Yine 85 çocuğa Temporal kemik BT tetkiki yapıldı. Bunlardan 15(%17.64) erkek ve 4(%4.70) kız olmak üzere toplam 19(%22.35) çocukta radyolojik olarak 7 farklı içkulak anomalisi izlendi. Bu içkulak anomalilerden en sık menejit sekeli olarak sklerotik koklea izlendi. Bunun yanında 3 çocukta Mondini deformitesi, 3 çocukta koklea displazisi, 1 çocukta semisirküler kanal aplazisi, 1 çocukta semisirküler kanal displazisi, 3 çocukta LVAS(large vestibüler aquaduct), 2 çocukta da geniş interakustik kanal tespit edildi.85 çocuk üzerine yapılan serolojik çalışmada Mikoplazma pnömonia Ig G düzeylerinde sağlıklı çocuklara göre anlamlı derecede artış olduğu görüldü.Çocukların yapılan otoskopik muayene ve timpanometrik incelemesinde 4 çocukta kronik otitis media(KOM), 5 çocukta efüzyonlu otitis media(EOM) ve 2 çocukta akut otitis media(AOM) tespit edildi. Çocuklardan 66(%70.96) çocuğun işitme cihazı olmasına rağmen 27(%29.04) çocuğun işitme cihazı yoktu. İşitme cihazı olan 66(%70.96) çocuktan 29(%43.93) çocuk cihazını aktif olarak kullanırken 37(%56.07) çocuk ise cihazını aktif kullanmadığı tespit edildi. İşitme cihazı olan 66(%70.96) çocuktan da 38(%56.57) çocuk son bir yıl içerisinde işitme cihazına sahip oldukları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Childrens? sensorineural hearing loss (SHL) is one of the important problems of otology. The difficulty to determine the diagnosis, treatment and a limited rehabilitation ways distress the doctor and the children?s families. According to WHO, an early diagnosis of the children?s hearing loss is a priority subject for public health. Because beginning from the birth, there is a sensorinueral interaction between the child and its environment. This interaction to be accepted and perceived by the child is important for communication. Hearing loss is an important defect which hinders this interaction. The very important times for child?s development is wasted and the child can not develop and use his potential capabilites. In this regard, it is very important to diagnose early the children with SHL.The study group consists of 70 boys (73.7%) and 25 girls (26.3%). The average age of boys is determined as 11.67 and the average age of the girls as 11.04. In this study about the hearing loss of 95 children, when the resons of hearing loss are classified, familial cause is detected at 49 (51.58%) children. From these, 8 (8.42%) children is assessed as syndromic (Usher) and 41 (43.15%) children as non-syndromic. Acqired causes are detected at 43 (45.26%) children. From acqired causes, prenatal causes is detected at 3 (3.15%) children and postnatal cause at 40 (42.11%) children. From postnatal causes, menengitis is detected at 16 (16.85%) children, febrile convulsion at 9 (9.47%) children and other feverish diseases at 15 (15.79%) children. There are not any causes detected at 3 (3.16%) children. Cross-cousin marriage is detected at the parents of 63 (66.32%) children.Tempopral bone BT test is done at 85 children. From these, radiologically 7 different inner ear anomalies are detected at 15 (17.64%) boys and 4 (4.70%) girls totally 19 (22.35%) children. From these inner ear anomalies, sclerotik cochlea is detected as most frequently menengitis sort. Furthermore, mondini deformity is detected at 3 children, cochlea dysplasia at 3 children, semicircular canal aplasia at 1 child, large vestibüler aquaduct (LVAS) at 3 children and a large interacoustic canal at 2 children. In the serologic study on 85 children, a significant increase is observed at mycoplasma pnömonia Ig G levels compared to healthy children.In children?s otoscopic examinations and tymponometric studies, chronic otitis media (COM) is detected at 4 children, effusional otitis media (EOM) at 5 children and acute otitis media (AOM) at 2 children. Although 66 (70.96%) children have haering aid, 27 (29.04%) children do not have hearing aid. From 66 (70.96%) children with hearing aid, it is detected that while 29 (43.93%) children use their aid actively, 37 (56.07%) children do not use their aid actively. From 66 (70.96%) children with hearing aid, it is detected that 38 (56.57) children got their hearing aid within the last on year.