Uçucu kül katkılı harçlara nano-CaCO3 ilavesinin etkileri
Effects of nano-CaCO3 addition to fly ash added mortars
  1. Tez No: 763134
  2. Yazar: GANİ EREN ERERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT BİLİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında farklı oranlarda uçucu kül katkılı harçlara nano-CaCO3 ilavesinin harç özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla CEM I 42.5 Portland çimentosuna ağırlıkça %15, %30 ve %45 oranlarında F sınıfı uçucu kül ikame edilerek katkılı çimento karışımları hazırlanmıştır. Hazırlanan karışımlara bağlayıcı malzemeye göre ağırlıkça %1 ve %2 oranlarında nano-CaCO3 ilave edilerek toplamda 12 farklı harç kompozisyonu oluşturulmuştur. Harçların hazırlanmasında su/bağlayıcı oranı 0.5 ve kum/bağlayıcı oranı 3 olarak sabit tutulmuştur. Üretilen numuneler 21±1 °C sıcaklıktaki kür havuzunda 2, 7 ve 28 gün boyunca su küründe bekletildikten sonra; eğilme dayanımı, basınç dayanımı, yüksek sıcaklık direnci, rötre, aşınma, birim ağırlık, kapilarite, su emme ve boşlukluluk deneyleri yapılarak numunelerin dayanım ve dayanıklılık özellikleri incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmaların sonucunda, %1 ve %2 oranlarında yapılan nano-CaCO3 ilavesinin, farklı oranlarda uçucu kül katkılı harçların eğilme ve basınç dayanımları üzerinde olumlu bir katkısı görülmezken, nano-CaCO3 ilavesi harç içerisindeki boşlukları doldurma konusunda başarılı olmuş ve harçların dayanıklılık özellikleri üzerinde ciddi oranlarda iyileşmeler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of nano CaCO3 addition to mortars with fly ash at different rates on mortar properties were investigated. For this purpose, blended cement mixtures were prepared by using F class fly ash at 15%, 30% and 45% replacement level with CEM I 42.5 Portland cement in weight basis. A total of 12 different mortar compositions were prepared by adding nano-CaCO3 at 1% and 2% by weight of the binder material in the mortar mixtures. In the preparation of the mortars, the water/binder ratio was kept constant as 0.5 and the sand/binder ratio as 3. After the samples produced were kept in the curing pool at 21±1 °C for water curing until the 2nd, 7th and 28th days; Flexural strength, compressive strength, high temperature resistance, shrinkage, abrasion, unit weight, capillarity, water absorption and porosity tests were performed to examine the strength and durability properties of the samples. As a result of the experimental studies, the addition of 1% and 2% nano-CaCO3 did not have a positive effect on the flexural and compressive strengths of the fly ash added mortars, while the nano-CaCO3 addition was successful in filling the voids in the mortar and significantly improved the durability properties of the mortars.