Epilepsi hastalarında melatonin düzeyinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve nöbet üzerine etkisi
Comparison of melatonin levels in epilepsy patients with healthy controls and its effect on seizure
  1. Tez No: 763146
  2. Yazar: ESİN ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK MİDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Epilepsi hastalarında melatonin seviyelerinin benzer demografik özelliklere sahip sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması, farklı epileptik nöbet tiplerine sahip hastaların melatonin düzeylerinin, nöbet özelliklerinin, EEG paternleri ve kullandığı antiepileptik ilaçlara göre değerlendirilmesi, dirençli epilepsisi olan hastalarda melatonin seviyesine göre subgrup analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 18-60 yaş arasında epilepsi tanısı olan ve video EEG monitorizasyonu için hastane yatışı planlanan 50 hasta ile demografik özellikleri benzerlik gösteren 30 sağlıklı kişi dahil edildi. Hastalardan ve sağlıklı popülasyondan akşam 23:00-24:00 saatleri arasında ve sabah 07:00-08:00 saatleri arasında alınan serum örnekleri santrifüj edildi ve biyokimya laboratuvarında -80 derece buzdolabında saklandı. Tüm serum örnekleri toplandıktan sonra MLT ELISA kiti ile toplu şekilde çalışıldı. Bulgular: Değerlendirilen epilepsi hastalarının yaş ortalaması 30,9 ; kontrol grubununki 38,3 saptandı. % 53,2 hasta jeneralize nöbet geçirmekteydi. Kontrol grubu ile epilepsi hastalarının sabah melatonin düzeyleri, akşam melatonin düzeyleri ve bu değerlerin değişimi karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Altgrup analizlerinde 45-60 yaş aralığındaki kadın hastalar ve aynı yaş grubundaki kadın kontrol grubunun sabah melatonin düzeyleri karşılaştırıldığında epilepsi grubunun sabah melatonin düzeyleri anlamlı yüksek saptanmıştır. Ailesinde epilepsi öyküsü olan hastaların sabah saatlerinde ölçülen melatonin düzeyleri, aile öyküsü olmayan hastaların düzeyleri ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak düşük saptandı. Sonuç: Melatoninin epilepsi hastalığı tedavisinde kullanılması yolunda, epilepsi hastalarının melatonin düzeylerini sağlıklı popülasyonla karşılaştırmak için daha fazla hasta sayısıyla ve daha stabil şartlarda değerlendirme gereklidir. Bu durum serum düzeylerini etkileyen çoklu faktörler bulunmasından kaynaklanmış olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective : It is aimed to compare melatonin levels in epilepsy patients with healthy controls wiyh similar demographic characteristics, to evaluate melatonin levels of patients with different epileptic seizure types, seizure characteristics, EEG patterns and antiseizure drugs used, and to perform subgroup analyzes according to melatonin level in patients with drug-resistenat epilepsy. Materials and Methods : The study inclueded 50 epilepsy patients between 18 and 60 ages planned to monitorized in vifeo-EEG unit and 30 healthy person who have similar demographic features. Serum samples that are connected between 23 :00-24 :00 p.m. and also 07 :00-08 :00 a.m. are centrifuged and stored at -80 degree. When the whole samples are collected, specimens are worked in the biochemistry lav with ELISA technique. Results : The average age of epilepsy patients is 30,9 ; the contol groups one is 38,3. 53,2 % of patients had generalised seizure. There is no statistical difference between epilepsy group and control group according to melatonin levels at mornings, nights and changes between these values. Belong to subgroup analysis ; 45-60 age group women patients have higher melatonin levels than the control group of the same age women. The patients that have family history of epilepsy have lower level of serum melatonin statistically when we compared with patients doesn't have family history. Conclusion : On the way to be melatonin antiseizure drug , there is need to evaluate serum levels of much more patients with more stable conditions and compare with healthy people. The results of our study may be originated from multifactorial characteristic that can affect serum melatonin level.