Tekstil boyalarının anaerobik fotosentetik bakteriyel konsorsiyumla giderimi
Removal of textile dye by anaerobic photosynthetic bacterial consortium
  1. Tez No: 763168
  2. Yazar: OSMAN FETOSHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasında Akkaya Göletinden elde edilen çamur örneği ışık koşullarında inkübe edilmiş ve sonra üç farklı boyanın dekolorizasyon ortamına ileve edilmiştir. Boyaların dekolorizasyonu gerçekleşirken gelişen konsorsiyumların gelişme oranları ve metagenomik analizleri yapılmıştır. Elde edilen dekolorizasyon oranları“methyl red”boyası için %97, Remazol brilliant blue“ boyası için %99, ”Cibacrone Yellow“ boyası için %75 olarak belirlenmiştir. Asetatın yardımcı substrat olarak kullanıldığı boya içeren ortamlarda ise dekolorizasyon oranları sırasıyla; ”methyl red“ boyası için %94, ”remazol brilliant blue“ boyası için %91, ”cibacrone yellow" boyası için %38 olarak belirlenmiştir. Metagenom analizlerinde 8 konsorsiyumun mikrobiyal profilleri araştırılmış ve tüm konsorsiyumlarda 17 farklı filum tanımlanmıştır. Filum düzeyinde, Proteobacteria'nın tüm konsorsiyumlarda en dominant filum olduğu belirlenmiştir. İstatistik analizlerine bakıldığında; toplam sekiz konsorsiyumda 195 cinsin varlığı belirlenmiştir. Sonuç olarak çevreden boya giderimi için doğal konsorsiyum geliştirmek ve boyanın doğasına uygun şekilde yardımcı substrat kullanmak geretiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the sludge sample obtained from Akkaya Lake was incubated under light and then added to three different dye media (methyl red, remazol brilliant blue, and cibacron yellow) for decolorization studies. The growth rates and metagenomic analysis of the consortia that have grown during the decolorization process of the dyes were performed. The decolorization rates obtained were determined as 97% for“methyl red”dye, 99% for“remazol brilliant blue”and 75% for“cibacrone yellow”dye. In dye-containing environments where acetate was used as an auxiliary substrate, the decolorization rates were determined as; 94% for“methyl red”dye, 91% for remazol brilliant blue dye, 38% for cibacrone yellow dye respectively. Microbial profiles of eight consortia were investigated in metagenome analysis and 17 different phyla were identified in all consortia. At the phylum level, Proteobacteria were determined to be the most dominant phylum among all consortia. In the statistical analysis; the presence of 195 genera was determined in eight consortia. As a result, it has been concluded that it is essential to use natural consortium for the dye removal process from the environment as well as using co-substrates that is in accordance with the nature of the dye.