1,4,5-trisübstitüe pirazol türevleri olan C19H18N4O2, C20H20N4O3, C19H17FN4O2 kristallerinin x-ışını kırınımı ve yoğunluk fonksiyonel kuramı ile incelenmesi
Investigation of 1,4,5-trisubstituated pyrazole derivatives C19H18N4O2, C20H20N4O3, C19H17FN4O2 crystals with x-ray difference and density functional theory
  1. Tez No: 763167
  2. Yazar: SAFAA AYOOB NOORI NOORI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHRİMAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
E)-N'-benzylidene-1-(2-methoxyphenyl)-5-methyl-1H-pyrazole-4-carbohydrazide, (E)-N'-(4-methoxybenzylidene)-1-(2-methoxyphenyl)-5-methyl-1H-pyrazole-4-carbohydrazide ve (E)-N'-(4-fluorobenzylidene)-1-(2-methoxyphenyl)-5-methyl-1H-pyrazole-4-carbohydrazide adlı üç adet Pirazol türevi bileşiğin X-ışını yapı analiz tekniği yardımıyla yapılarının belirlenmesi, bu yapılar için elde edilen NMR ve IR spektrumlarının sonuçlarını analiz edilmesi ve bağ yapıları, bağ uzunlukları, torsiyon açıları molekül içi ve moleküler arası etkileşmeleri gibi incelenen özelliklerinin teorik verileri ile karşılaştırmalı olarak çalışılmasını konu almaktadır. Moleküllerin yüzey özellikleri Hirshfeld yüzey analizi ile görsel hale getirilmiştir. Yapılan teorik hesaplamalar da Gaussian ve GaussView yazılımları kullanılmıştır. HOMO-LUMO orbitalleri, MEP (Moleküler Elektrostatik Potansiyel) haritaları, B3LYP/6-31G+(d) setiyle elde edilmiştir. Kuramıyla moleküllerin gaz fazında kararlı yapıları incelenmiştir. Yoğunluk fonksiyon teorisi (YFT/B3LYP) kullanıp teorik hesaplamalar yapılarak deneysel verilerle uyumlu olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, incelenen materyallerde oluşan hidrojen bağları gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, geniş farmakolojik yelpazeye sahip, pirazol türevlerinden oluşan tez bileşiklerinin yapısına ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
E)-N'-benzylidene-1-(2-methoxyphenyl)-5-methyl-1H-pyrazole-4 carbohydrazide, (E)-N'-(4-methoxybenzylidene)-1-(2-methoxyphenyl)-5 X of three pyrazole derivative compounds named -methyl-1H-pyrazole-4-carbohydrazide and (E)-N'-(4-fluorobenzylidene)-1-(2-methoxyphenyl)-5-methyl-1H-pyrazole-4-carbohydrazide It is about determining the structures with the help of -ray structure analysis technique, analyzing the results of the NMR and IR spectra obtained for these structures, and comparative study of the investigated properties such as bond structures, bond lengths, torsion angles, intramolecular and intermolecular interactions with the theoretical data. The surface properties of the molecules were visualized by Hirshfeld surface analysis. Gaussian and GaussView software were used in the theoretical calculations. HOMO-LUMO orbitals, MEP (Molecular Electrostatic Potential) maps were obtained with the B3LYP/6-31G+(d) set. Stable structures of molecules in the gas phase were investigated with the theory. Theoretical calculations were made using density function theory (DFT/B3LYP), and it was shown to be compatible with the experimental data. In addition, hydrogen bonds formed in the studied materials are shown. The aim of this study is to shed light on the structure of thesis compounds consisting of pyrazole derivatives with a wide pharmacological spectrum.