Development of 2D turbulent navier-stokes solver for cartesian grids
Kartesyen ızgaralar için 2D turbulent navıer-stokes çözücünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 763169
  2. Yazar: ONUR ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR UĞRAŞ BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İki boyutlu sıkıştırılabilir Reynolds-Averaged Navier-Stokes (RANS) denklemlerini çözmek için bir bilgisayar kodu geliştirilmiştir. Sıkıştırılabilir RANS denklemleri, Spalart-Allmaras (SA) türbülans modelinin negatif versiyonu ile kapatılmıştır. Çözüm alanını ayrıklaştırmak için dörtlü ağaç tabanlı Kartezyen/Dörtlü ızgaralar kullanılmıştır. Daha sonra türbülanslı akışları çözmek için hücre merkezli, sonlu hacim yaklaşımı uygulanmıştır. Ağsız çözümler elde etmek için çözüm tabanlı ağ uyarlaması kullanılmıştır. Dörtlü ağaç tabanlı bir veri depolama kullanıldığından, ağ iyileştirme ve kabalaştırma verimli bir şekilde yapılmıştır. Akış değişkenleri, ağırlıklı ve ağırlıksız en küçük kareler yaklaşımı kullanılarak yeniden oluşturulmuştur. Konvektif akılar, yaklaşık Roe çözücüsü ile formüle edilir ve Venkatakrishnan'ın sınırlayıcısı ile sınırlandırılmıştır. Türbülans modelinin konvektif terimlerinin formülasyonu, birinci dereceden yukarı sarma kullanılarak elde edilmiştir. Viskoz hesaplamalarda kullanılan gradyanlar, yeniden yapılandırılmış değişkenlerin değiştirilmiş bir ortalaması kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A computer code is developed for solving two-dimensional compressible Reynolds-Averaged Navier-Stokes (RANS) equations. The compressible RANS equations are closed with the negative version of the Spalart-Allmaras (SA) turbulence model. Quad-tree-based Cartesian/Quad grids are used to discretize the solution domain. Then, a cell-centered, finite-volume approach is applied to solve turbulent flows. Solution-based mesh adaptivity is used to obtain mesh-free solutions. Since a quad-tree-based data storage is used, mesh refinement and coarsening are done efficiently. Flow variables are reconstructed by using the weighted and unweighted least squares approach. Convective fluxes are formulated with the approximate solver of Roe and limited with Venkatakrishnan's limiter. Formulation of convective terms of the turbulence model is achieved by using first-order upwinding. The gradients used in viscous calculations are obtained using a modified average of the reconstructed variables.