Prenatal dönemde COVID-19 tanısı konulan gebelerin doğum sonrası yenidoğan bebeğin işitmesine etkisi
The effect of pregnant women diagnosed with COVID-19 in the prenatal period on the hearing of newborn babies after delivery
  1. Tez No: 763175
  2. Yazar: TUNAHAN SIYRIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ulusal Yenidoğan İşitme Tarama Programı kapsamında yapılan taramalarda Sağlık Bakanlığı risk faktörleri yanında COVID-19'u gebelik döneminde geçirip geçirmediği gebelere sorulmuş ve COVID-19'un prenatal, fetal ve postnatal 6 aylık süreç takip edilerek COVİD-19'un yenidoğanlarda işitme duyusuna etkisinin ortaya konulması bu çalışmada amaçlanmıştır. Çalışmaya prenatal dönemde COVID-19 tanısı konulmuş olan ve herhangi bir risk faktörü olmayan 50 gebe ile prenatal dönemde COVID-19 tanısı konulmamış ve herhangi bir risk faktörü olmayan 50 sağlıklı gebe dahil edildi.
Özet (Çeviri)
In the scans made within the scope of the National Newborn Hearing Screening Program, pregnant women were asked whether they had COVID-19 during pregnancy as well as the risk factors of the Ministry of Health, and the prenatal, fetal and postnatal 6-month period of COVID-19 was followed to reveal the effect of COVID-19 on hearing in newborns. is aimed in this study. The study included 50 pregnant women who were diagnosed with COVID-19 in the prenatal period and did not have any risk factors, and 50 healthy pregnant women who were not diagnosed with COVID-19 in the prenatal period and did not have any risk factors.