Adana İli merkezinde görev yapan eğitimcilerin COVID-19 sürecinde etkilenimlerinin araştırılması
A study on how the educators working in the provincial center of Adana have been influenced by the COVID-19 process
- Tez No: 763196
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ TANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Covid-19 pandemisi Aralık 2019'da başlamış ve günümüzde devam etmektedir. Eğitim sektörü etkilenen sektörlerdendir. Çalışmamızın amacı; Adana'da ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretimde çalışan eğitimcilerde pandemi sürecindeki psikolojik ve fiziksel etkilenme düzeylerinin belirlenmesidir. Materyal ve Metod: Kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Adana'nın dört merkez ilçesindeki (Sarıçam, Seyhan, Yüreğir, Çukurova) ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretimlerde yüz yüze anket çalışması şeklinde 566 kişiye yapılmıştır. Anket formu sosyodemografik form ile kısa semptom envanteri ve uluslararası fiziksel aktivite anketinden oluşmaktadır. Eğitimciler KSE ve GPAQ ölçeklerini pandemi öncesi ve pandemi döneminde olarak değerlendirmişlerdir. Pandemi öncesi ve pandemi dönemindeki değişim incelenmiştir. Bulgular: Araştırmamıza katılan eğitimcilerin yaş ortalaması 43,8±8,3 olduğu, %55,1'inin kadın olduğu, %28,4'ünün Covid-19 tanısı aldığı belirlenmiştir. Katılımcıların %29,3'ü sınıf öğretmeni, %62,9'u branş öğretmeni, %7,8'i ise öğretim üyesi ve görevlisidir. KSE'nin tüm alt boyutlarındaki semptomlarda pandemi döneminde artış olduğu saptanmıştır. Kadınlarda psikolojik etkilenmenin erkeklere göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Pandemide sağlığının olumsuz etkilediğini düşünenlerde somatizasyon, 40 yaş üzerindeki eğitimcilerde kişilerarası duyarlılık, Covid-19 tanısı alanlarda depresyon, 40 yaşın altındaki eğitimcilerde ve haftada 20 saatin üzerinde online eğitim yapanlarda psikotizm, branş öğretmenlerinde belirti toplamı, öğrenci/ebeveynlerle iletişim sıkıntısı yaşayanlarda rahatsızlık ciddiyeti ve paranoid düşünce semptomlarında artış olduğu belirlenmiştir. Genel semptomlardaki artış riski sağlığının olumsuz etkilendiğini düşünenlerde 2,1 kat, branş öğretmenlerinde 3 kat daha fazla bulunmuştur. Fiziksel aktivite düzeyi pandemi sırasında anlamlı düzeyde azalırken, oturma süresi anlamlı olarak artmıştır. Sonuç: Araştırmamızda pandeminin eğitimcilerin psikolojik ve fiziksel sağlıklarında etkilenme olduğu belirlenmiştir. Kadın olma, branş öğretmeni olma, ders yükünün fazla olması risk faktörü olarak belirlenmiştir. Risk grupları ve risk faktörlerine yönelik düzenleme yapılmasını tavsiye ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction: The Covid-19 epidemic began in December 2019 and is still going now. One of the sectors impacted is education. The goal of our study is to assess the levels of psychological and physical pandemic influence among Adana's primary, secondary, and higher education faculty members. Materials and Methods: It is a cross -sectional study. In the four central districts of Adana (Sarıçam, Seyhan, Yüreğir, Çukurova), it was built in the form of face -to -face survey in primary, secondary and higher education. The questionnaire form consists of brief symptom inventory and international physical activity questionnaire with sociodemographic form. Educators evaluated BSI and GPAQ scales as before and during pandemic. The change in pandemi before and in the period of pandemi was examined. Findings: It was determined that the average age of the educators participating in our study was 43.8 ± 8.3, 55.1 %were women and 28.4 % were diagnosed with COVİD-19. 29.3 % of the participants were classroom teachers, 62.9 % were branch teachers and 7.8 % were faculty members and officials. It was found that there was an increase in the period of pandemia in the symptoms of all sub -dimensions of BSI. It was found that psychological influence in women is more than men. Somatization in those who think that the health of pandemic adversely affects, interpersonal sensitivity in educators over the age of 40, psychotism in educators under the age of 40, depression in educators diagnosed with COVİD-19, psychotism in over 20 hours a week online education, positive symptom total in branch teachers, paranoid thought and discomfort severity index in who have a shortage of communication with students/parents of more symptoms have been seen in educators. The risk of increase in general symptoms was found to be 2.1 times more in who think that their health is negatively affected, 3 times more in branch teachers. The level of physical activity decreased significantly during pandemi, while the seating time increased significantly. Conclusion: In our study, it was determined that psychological and physical health of the educators was affected by the pandemic. Being a woman, being a branch teacher and high course burden have been determined as a risk factor. We recommend making arrangements for risk groups and risk factors.