Makroekonomik kırılganlığın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Genişletilmiş ARDL uygulaması
The effect of macroeconomic fragility on economic growth: Augmented ARDL method
  1. Tez No: 763217
  2. Yazar: ÖMER KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KORAY DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Küreselleşen Dünya'da ülkeler sürekli dış şoklara maruz kalmaktadır, bu da ülkelerin sürdürülebilir büyümelerinde önemli bir engel teşkil etmektedir. Bu şoklardan en az düzeyde etkilenmek isteyen ülkeler ekonomilerinin kırılganlıklarını gidermek için önlemler almaya çalışmakta ve ekonomilerine direnç kazandırmak istemektedir. Bu gelişmeler ekonomik kırılganlık kavramının literatürde önemli bir yer edinmesine sebep olmuştur. Türkiye gelişmekte olan bir ülkedir ve makroekonomik olarak oldukça kırılgan bir yapıdadır. Bu da Türkiye'nin bir krizler döngüsüne girmesine sebep olmuştur. Makroekonomik kırılganlığın Türkiye ekonomisine etkisini ortaya koymak için en ideal yöntem ekonomik büyüme ile arasındaki ilişkiye bakmaktır. Bu çalışmada Türkiye'nin 1974-2020 yılları arasındaki makroekonomik kırılganlığının ekonomik büyümesi üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. İMF'nin açıkladığı 6 adet kırılganlık göstergesi ile makroekonomik kırılganlık endeksi oluşturulmuş ve ekonometrik analizde bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Modelin bağımlı değişkeniyse ekonomik büyümedir. Genişletilmiş ARDL sınır testinin kullanıldığı modelde, makroekonomik kırılganlığın ekonomik büyümeyi negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Countries have been exposed to external shocks in the global world. This situation causes a significant hindrance to sustainable economic growth. Countries have taken action against economic fragility which want to expose the minimum impact of those shocks. Thanks to this, their economy has gained resistance. The mentioned processes are raised to place the content of economic fragility in the current literature. Turkey is a developing country with severe, fragile conditions in terms of macroeconomics. This condition leads to Turkey's economy into a crisis cycle. One of the best ways to illustrate the macroeconomic fragility impact on the Turkish economy is to investigate the relationship between fragility and economic growth. This research, it is analysed the causal relationship between macroeconomic fragility and economic growth in Turkey between 1974 and 2020. The macroeconomic fragility index is created regarding six fragility indicators published by IMF. This index is used as an independent variable in econometric analyses. Economic growth is the dependent variable in this research. It is identified that there is a negative relationship between macroeconomic fragility and economic growth in this model, which utilised the ARDL boundary test.