Antibacterial properties and osteoblast interactions of microfluidically synhtesized chitosan – spion composite nanoparticles under external static magnetic field
Mikroakışkan yöntemi ile sentezlenmiş kitosan superparamanyetik demir oksit kompozit nanoparçacıklarının dış statik manyetik alan altında antibakteriyel özellikleri ve kemik hücresi etkileşimleri
  1. Tez No: 763219
  2. Yazar: MELİSA KAFALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUR ERCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE YEGAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Bioengineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, enfeksiyon odaklarına hedeflenebilen ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ile görselleştirilebilen antibakteriyel ajanlar geliştirmek amacıyla kitosan – süperparamanyetik demir oksit kompozit nanoparçacıklarını (Ch – SPIONs) üretmek için çok aşamalı bir mikroakışkan reaktör kullanıldı. Her biri yaklaşık olarak eşit büyüklükte olan Ch – SPIONs, 8.8 ± 1.2 nm ortalama parçacık boyutuna ve 32.0 emu/g manyetizasyon değerine sahiptir. Bu nanoparçacıklar, doku ve biyomedikal cihaza bağlı olarak gerçekleşen enfeksiyonlara sebebiyet veren Staphylococcus aureus (S. aureus) ve Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa) ile savaşmak için kullanılmıştır. Ch – SPIONs nanoparçacıkları, 0.1 g/L konsantrasyonda, her iki bakteri suşu için kolonilerde 2 kata kadar azalmaya sebep olurken, aynı nanoparçacık konsantrasyonunda 0.4 T manyetik alan uygulanmasıyla kolonilerde 5 kata kadar azalma gözlemlenmiştir. Ek olarak, Ch – SPIONs etkileşimi sonrası kemik hücreleri canlığını korumuş ve 7 güne kadar çoğalmışlardır. Son olarak, Ch – SPIONs, MR görüntüleme cihazında T1 ve T2 sinyal yoğunluğunu azalttı. Elde edilen sonuçlar analiz edildiğinde, Ch – SPIONs nanoparçacıkları, bakterilerin oluşturduğu biyofilm tabakasını hedefleyebilen ve MRI kullanılarak görüntülenebilen, kemik hücreleri ile uyumlu ve antibakteriyel etki gösteren potansiyel bir ajan olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, a multistep microfluidic reactor was used to fabricate chitosansuperparamagnetic iron oxide composite nanoparticles (Ch - SPIONs) to develop antibacterial agents that can be targeted to infection foci and visualized with magnetic resonance imaging. Monodispersed Ch – SPIONs had an average particle size of 8.8 ± 1.2 nm with a magnetization value of 32.0 emu/g. These nanoparticles were used to fight against Staphylococcus aureus (S. aureus) and Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa), which are dangerous pathogens that cause tissue and biomedical device-related infection. While Ch – SPIONs showed up to 2 – fold reduction in colonies for both bacteria strains at 0.1 g/L concentration, up to 5 – fold reduction in colonies was observed upon the application of 0.4 T magnetic field for the same concentration of nanoparticles. In addition, osteoblasts were viable and proliferated up to 7 days upon their interaction with Ch – SPIONs in vitro both in the absence and presence of magnetic field. Lastly, Ch – SPIONs reduced T1 and T2 signal intensity in magnetic resonance imaging (MRI). Results cumulatively showed that Ch – SPIONs is a potential candidate as a cytocompatible and antibacterial agent that can be targeted to biofilm bacteria and imaged using MRI.