Fabrication of magnetic bioactive glass nanoparticles
Manyetik biyoaktif cam nanopartiküllerinin üretimi
- Tez No: 763222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Science and Technology, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Cam yüzeyi ile dokular arasında bağ oluşturma yetenekleri nedeniyle son yılda farklı biyoaktif cam kompozisyonları incelenmiştir. Biyoaktif cam, kanser tedavisi, hedefe yönelik terapiler ve kemik tedavisi dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için önerilmiştir, ancak biyoaktif cam parçacıklarının istenen dokulara hedeflenmesi zordur. Bu araştırmada, manyetik biyoaktif cam nanoparçacıklar elde etmek için biyoaktif sentezlenen sol-jel ile süperparamanyetik demir oksit nanoparçacıkları (SPIONlar) birleştirilmiştir. İki farklı nanoparçacık üretilmiştir. SPIONlar ya biyoaktif cam nanoparçacıklara (SEBG) gömülmüş ya da ince bir kabuk (SDBG) olarak üzerlerine yerleştirilmiştir. Nanopartiküllerin boyutları SEBG ve SDBG için sırasıyla 180±9 ve 420±10 nm olarak hesaplanmıştır. Nanopartiküllerin manyetizasyonları SEBG ve SDBG için sırasıyla 4 ve 9 emu/g olarak ölçülmüştür. Nanopartiküllerin in vitro biyoaktivitesi, simüle edilmiş vücut sıvısında (SBF) 14 gün boyunca bekletilerek değerlendirilmiş ve sonuçlar, her iki nanopartikülde de hidroksiapatit oluşumunu göstermiştir. Ek olarak, kemik hücreleri SEBG ve SDBG nanopartikülleri ile etkileşime girdiklerinde başarılı bir şekilde çoğalmış ve in vitro kültürde 7 güne kadar canlılığını korumuştur. Benzer canlılık sonuçları, manyetik stimülasyon altında hücresel yanıtı daha iyi taklit etmek için 0.4T harici statik manyetik alan altında deneyler tamamlandıktan sonra da gözlenmiştir. Kümülatif olarak, bu sonuçlar sentezlenen manyetik biyoaktif cam nanoparçacıkların süperparamanyetik olduğunu, biyoaktif özellikler sergilediğini ve in vitro kemik hücrelerinin canlılığını manyetik alandan bağımsız olarak desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Different compositions of bioactive glass nanoparticles have been investigated for various applications, including cancer treatment, drug delivery, bone regeneration, etc. However, targeting of bioactive glass nanoparticles to desired tissues still remains to be a challenge. In this research, sol-gel synthesized bioactive glass and superparamagnetic iron oxide nanoparticles (SPIONs) were combined using two different approaches to obtain magnetic bioactive glass nanoparticle composites. In the first approach SPIONs were embedded into the bioactive glass nanoparticles (SEBG), and in the second approach SPIONs were deposited onto them as a thin shell (SDBG). The dimensions of the nanoparticles were calculated to be 180±9 and 420±10nm for SEBG and SDBG, respectively. The magnetizations of the nanoparticles were measured to be 4 and 9 emu/g for SEBG and SDBG, respectively. In vitro bioactivity experiments showed hydroxyapatite formation on both nanoparticles after soaking them in simulated body fluid (SBF) for 14 days. Additionally, bone cells proliferated and remained viable up to 7 days of culture in vitro upon their interaction with SEBG and SDBG nanoparticles. Similar viability results were also observed once experiments were carried out in the presence of 0.4T external static magnetic field to better mimic cellular response under magnetic targeting. Cumulatively, these results demonstrated that the synthesized magnetic bioactive glass nanoparticles were superparamagnetic, promoted bone cell viability independent of the presence of magnetic field and exhibited bioactive properties.