Yönetim bilişim sistemlerinin bilgi paylaşım davranışına etkisinde yüksek performanslı çalışma sistemlerinin rolü
The role of high performance operating systems in the effect of management information systems on information sharing behavior
- Tez No: 763223
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çağımız dijital bir çağ ve bu çağın en önemli aracı bilgi üretimi ve bilgi yönetimidir. İşletmelerde bilginin üretilerek yönetilmesindeki en önemli faktör bilginin paylaşılmasıdır. Özellikle teknolojik gelişmelerle birlikte bilgi yönetimi için bilgi paylaşımı ve bu amaçla internet ortamındaki erişim kolaylığı sayesinde, kişisel ve kurumsal veriler ile eserler depolanarak paylaşılabilmektedir. Örgütlerde geliştirilen bilgi paylaşım davranışı, farklı öğrenme aşamalarında farklı kişisel öğrenme alanı amaçlayarak, örgütsel ve bireysel öğrenmede sürekliliği de sağlamaktadır. Bunun sonucunda işletmelerde örgütsel ve bireysel bilgi paylaşımı kişisel bir öğrenim alanı olarak yüksek performanslı çalışmayı sağlamaktadır. Örgütlerde yönetim bilişim sistemleriyle geliştirilen bir bilgi paylaşım davranışında, bilgi alışverişinde kullanıcıların kişisel yaşam deneyimlerini kullanarak yüksek performanslı çalışma sistemlerinin kurulması teşvik edilmelidir.Bu çalışmada yönetim bilişim sistemlerinin bilgi paylaşım davranışına etkisinde yüksek performanslı çalışma sistemlerinin rolü araştırılmıştır. Araştırma Konya ili merkezi Konya Organize Sanayi Bölgesinde makine üretiminde faaliyet gösteren 22 adet işletmede toplam faaliyet gösteren 401 beyaz yakalı çalışana anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 ile AMOS 24.0 programları ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, yönetim bilişim sistemlerinin, bilgi paylaşımı davranışı ve yüksek performanslı çalışma sistemleri üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu bulgulanmıştır. Ayrıca yönetim bilişim sistemlerinin bilgi paylaşım davranışına etkisinde yüksek performanslı çalışma sistemlerinin aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our age is a digital age and the most important tool of this age is knowledge production and knowledge management. The most important factor in the production and management of knowledge in businesses is the sharing of knowledge. Especially with technological developments, information sharing for information management and for this purpose, thanks to the ease of access on the internet, personal and corporate data and works can be stored and shared. The knowledge sharing behavior developed in organizations also provides continuity in organizational and individual learning by aiming at different personal learning areas at different learning stages. As a result, organizational and individual knowledge sharing in businesses provides high-performance work as a personal learning area. In an information sharing behavior developed with management information systems in organizations, the establishment of high-performance working systems should be encouraged by using the personal life experiences of users in information exchange. In this study, the role of high performance working systems in the effect of management information systems on information sharing behavior was investigated. Research A questionnaire was applied to 401 white-collar employees operating in 22 enterprises operating in machinery production in Konya Organized Industrial Zone. The obtained data were analyzed with SPSS 22.0 and AMOS 24.0 programs. According to the results of the analysis, it has been found that management information systems have a positive and significant effect on information sharing behavior and high performance working systems. In addition, it has been determined that high performance working systems have a mediating role in the effect of management information systems on information sharing behavior.