Etik liderliğin örgütsel dışlanma ve örgütsel sessizliğe etkisi: Kırıkkale Üniversitesi çalışanlarına yönelik bir araştırma
The effect of ethical leadership on organizational ostracism and organizational silence: A research for Kırıkkale University employees
- Tez No: 763221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOZACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde örgütlerin hedeflerine ulaşmaları için insan kaynaklarını, önemli bir değer olarak görmesi ve etkin bir şekilde yönetmesi gerekmektedir. Bir örgütte çalışan bireyler, örgütü amaç ve hedeflerine ulaştıracak veya tam tersi uzaklaştırabilecek en önemli örgüt kaynağıdır. Fakat bazen örgütlerde çalışanlar arasında dışlanma ve sessizlik gibi olumsuz davranışlar da sergilenmektedir. Dışlanmaya maruz kalan ve sessizleşen bireyler ise örgüt için kaybolan bir değer anlamına gelmektedir. Bu tür olumsuz durumların yaşanmaması için örgüt liderlerinin, etik kararlar alması ve etik davranışlar sergilemesinin etkili olacağı düşünülmektedir. Ayrıca dışlanma ve sessizliği azaltan faktörlerin ortaya çıkarılması doğrultusunda gerçekleştirilen araştırmaların, bu sorunların azaltılmasına katkı sağlaması mümkündür. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı; etik liderliğin örgütsel dışlanmaya ve örgüsel sessizliğe olası etkilerini incelemektir. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Sessizlik Ölçeği, Dışlanma Ölçeği ve Etik Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Kırıkkale Üniversitesi'nde görev yapan 280 Akademik ve İdari personelden anket tekniğiyle birincil veriler toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programıyla analiz edilmiş ve araştırma hipotezleri test edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre etik liderliğin örgütsel dışlanmayı ve örgütsel sessizliğin alt boyutu, kabullenici ve korunmacı sessizlik boyutlarını, anlamlı düzeyde ve negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Son olarak araştırma bulguları yorumlanmış ve araştırmacılar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, organizations need to see human resources as an important value and manage them effectively in order to achieve their goals. Individuals working in an organization are the most important organizational resource that can make the organization reach its goals and objectives or vice versa. However, sometimes negative behaviors such as ostracism and silence are exhibited among employees in organizations. Individuals exposed to ostracism and silenced mean a lost value for the organization. It is thought that it will be effective for the leaders of the organization to make ethical decisions and exhibit ethical behaviors in order to avoid such negative situations. In addition, it is possible that the researches carried out in line with the factors that reduce ostracism and silence can contribute to the reduction of these problems. In this context, the aim of this research is; To examine the possible effects of ethical leadership on organizational ostracism and organizational silence. As data collection tools in the research; Silence Scale, Ostracism Scale and Ethical Leadership Scale were used. Within the scope of the research, primary data were collected from 280 Academic and Administrative personnel working at Kırıkkale University by questionnaire technique. The collected data were analyzed with the SPSS program and the research hypotheses were tested. According to the results of the research, it has been determined that ethical leadership affects organizational ostracism and the sub-dimension of organizational silence, accepting and protective silence dimensions in a significant and negative way. Finally, the research findings were interpreted and suggestions were developed for researchers.