Covid-19 döneminde sivil toplum kuruluşu çalışanlarında sosyal izolasyonun ikincil travmatik stres belirtilerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the social isolation due to Covid-19 on the syptomps of secondary traumatic stress in workers o f non-governmental organizations
- Tez No: 763236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Deneyimlenen pandemi sürecinin bilinmezliği, hastalık ve tedavi yöntemleri ile ilgili gerekli aşamada bilgi sahibi olunmaması; sınırlar arası hareketliliğin durdurulması, uçuşların sonlanması, turizm faaliyetlerinin durdurulması, sosyokültürel aktivitelerin birden hayatımızdan çıkışı ve bunun ne kadar süreceğinin bilinmezliği, çevirimiçi çalışmaya geçiş, karantina uygulamaları gibi önlemler alınmasına neden olmuştur. Bu önlemler kişileri ekonomik, fiziksel, sosyal ve psikolojik açıdan olumsuz etkileri olmaktadır. Pandemi önlemlerinin ve yaşamsal farklılıkların meydana gelmesi, kişilerde korku, kaygı, stres ve çaresizlik hissine neden olmaktadır. Sivil toplum kuruluşunda çalışan kişilerin travmaya dolaylı maruz durumu da bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, covid-19 döneminin getirdiği sosyal izolasyonun sivil toplum kuruluşu çalışanlarındaki ikincil travmatik stres belirtilerine etkisinin değerlendirmesidir. Çalışmanın katılımcıları, covid-19 dönemi süresince sivil toplum kuruluşunda çalışan 300 psikolog ve sosyal hizmet uzmanından oluşturulmaktır. Her bir katılımcıya sosyo-demografik veri formu ve travma sonrası stres belirtileri ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada nedensel tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre, ikinci travmaya maruz kalan meslek elemanlarının deneyimledikleri sosyal izolasyon ile ikincil travmatik stres belirtileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu araştırmanın bir diğer bulgusu ise katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ile ikincil travmatik stres belirtileri arasında anlamlı bir ilişki görülmüş olmasıdır. Ayrıca doğrusal regresyon ile bakıldığında sosyal izolasyon travmatik stres belirtilerini etkilediği ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The obscurity during the pandemic and not having enough information on the disease and treatment methods caused for serious measures to be taken: closing the borders, suspending flights, banning all tourism activities, restricting socio-cultural activities, switching to remote working, being isolated and the obscurity of how long all these would take place. All these measures had serious economic, physical, social and psychological repercussions for people. The measures and life style changings during the pandemic have caused fear, anxiety, stress and despair in people. Furthermore, it is a known fact that workers of non-governmental organizations (NGOs) were exposed to indirect trauma. The purpose of this study is to evaluate the effects of social isolation due to Covid-19 on the symptoms of secondary traumatic stress in workers of NGOs. The participants of the study consist of 300 psychologists and social service specialists working in NGOs during Covid-19. Each participant is assesed by the sociodemographic variables questionnaire and post-traumatic stress symptoms scale. Causal research method is used in this study. Based on the findings of the study, there is a direct correlation between the social isolation experienced by workers enduring secondary trauma and the symptoms of secondary traumatic stress. Another finding of the study is that there is also a direct correlation between participants' sociodemographic variables and the symptoms of secondary traumatic stress. Additionally, when analysed through hierarchical regression, social isolation predicts symptoms of traumatic stress.