Pop-art akımının araştırılması ve spor giyim üzerine tasarımlar oluşturulması
Researching the pop-art movement and creating designs on sportswear
- Tez No: 763243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇIRPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Pop-art sanatı 1950'li yıllar itibari ile Dünya'da etkili olmaya başlayarak 1960'lı yıllar itibari ile bir akım haline gelmiştir. Birçok sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe pop-art akımından etkilenmiştir. Bu çalışmanın amacı pop-art sanatını spor tekstili ürünleri tasarımlarına yansıtmaktır. Çünkü günümüzde spor tekstili pazarında yaşanan yoğun rekabet farklılaştırılmış ürün tasarımları oluşturmayı beraberinde getirmiştir. Bu nedenle spor tekstili ürünlerinin teknik özelliklerinin yanı sıra kullanıcıların ilgisini çekecek görsel özellikler ile desteklenmesi için pop-art sanatından yararlanılmıştır. Bu çalışmada, Pop-art sanatı genel itibari ile incelendikten sonra, tekstil sektöründe pop-art sanatına yer verilmiştir. Spor tekstili tasarımlarının oluşturulması için spor tekstili ürünlerinin genel özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son olarak hem kullanıcıların aktivite sırasında ihtiyaçlarına cevap verecek ve performanslarını olumlu yönde etkileyecek teknik özellikler ve pop-art sanatı doğrultusunda görsel ögeler kullanılarak tasarımlar oluşturulmuştur. Sonuç itibari ile günümüzde bireylerin spora olan ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle spor tekstili pazarı gün geçtikçe büyümekte ve rekabet artmaktadır. Bu doğrultuda ürünlerin görsel olarak farklılaştırılması kullanıcıların ilgisini çekecektir. Bir dönem tüm Dünya'yı etkisi altına alan pop-art sanatı spor tekstili ürünlerine yansıtılarak kullanıcılar açısından hem ihtiyaçlarına cevap verebilecek hem de görsel açıdan ilgi çekici olacak ürün tasarımları meydana getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pop-art art began to be influential in the world in the 1950s and became a trend as of the 1960s. As in many sectors, the textile sector has been influenced by the pop-art movement. The aim of this study is to reflect the pop-art art to the designs of sports textile products. Because the intense competition in the sports textile market today has brought about creating differentiated product designs. For this reason, pop-art art was used to support the technical features of sports textile products with visual features that will attract the attention of the users. In this study, after the Pop-art art is examined in general, pop-art art in the textile sector is included. In order to create sports textile designs, the general properties of sports textile products were examined in detail. Finally, designs were created using visual elements in line with the technical features and pop-art art, which will respond to the needs of the users during the activity and affect their performance positively. As a result, the interest of individuals in sports is increasing day by day. For this reason, the sports textile market is growing day by day and competition is increasing. In this direction, the visual differentiation of the products will attract the attention of the users. By reflecting the pop-art art, which once influenced the whole world, to sports textile products, product designs were created that would both meet the needs of the users and be visually interesting.