Kompleks meme kistlerinde MRG incelemenin tanısal etkinliği
Diagnostic effectiveness of mri examination in complex breast CYST
  1. Tez No: 763262
  2. Yazar: TAHA RAMAZAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR BUĞDAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı kompleks meme kistlerinin meme MRG ile değerlendirilmesi ve benign-malign ayrımında etkinliğinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamıza USG incelemesinde 'kompleks kist' ifadesi geçen ve meme MRG incelemesi bulunan hastalar dahil edildi. Lezyonlar histopatolojik özelliklerine göre benign ya da malign olarak sınıflandırılmıştır. Doku tanısı bulunmayan lezyonlar en az bir yıllık takipte boyut ya da şekil değişikliği yoksa benign olarak sınıflandırılmıştır. Hastaların meme MRG incelemeleri BI-RADS kriterlerine göre değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 50 lezyonun11'i(%22) takip edilmiş olup, bu lezyonların 1 yıllık takiplerinde boyut artışı veya şekil değişikliği saptanmamıştır. Altı lezyon (%12) malign histopatolojiye sahiptir. Kompleks kistik meme lezyonlarının solid komponent bulunması, keskin kenara sahip olmaması, solid komponentte heterojen kontrastlanma ve tip 2-3 kontrastlanma kinetiği malignite açısından anlamlı bulunmuştur. Bu veriler ışığında oluşturulan tanı algoritması, yanlış negatifliğe sebebiyet vermeden biyopsi sayısını %64 oranında azaltmıştır. Sonuç: Kompleks meme kistlerinin tanısında meme MRG kullanılması gereksiz biyopsi ve takiplerin önüne geçebilir
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate complex breast cysts with breast MRI and to investigate its effectiveness of benign-malignant differentiation. Method: Patients reported to have complex cyst on USG examination and who had breast MRI examination were included in the study. Lesions were classified as benign or malignant according to their histopathological characteristics. Lesions without histopathological diagnosis were classified as benign if they did not change in size or shape at least in one-year follow-up. Breast MRI examinations of the patients were evaluated according to BI-RADS criteria. Results: Eleven (22%) of the 50 lesions in our study were followed up, with no increase in size or morfological change during one-year follow-up of these lesions. Six lesions (12%) were reported as malignant on histopathological examination. The presence of solid mural nodule, absence of distinct border, heterogeneous contrast enhancement in the solid component and type 2-3 enhancement kinetics of complex cystic breast lesions were found to be significant predictor in terms of malignancy. The diagnostic algorithm created according to these data reduced the number of biopsies by 64% without causing false negatives. Conclusion:The use of breast MRI in the diagnosis of complex breast cysts may prevent unnecessary biopsies and follow-ups.