Presenteeismin motivasyon üzerine etkisi: Otel çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of presenteeism on motivation: A research on hotel workers
  1. Tez No: 763261
  2. Yazar: FEYZA NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BÜYÜKİPEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı, presenteeismin motivasyon üzerine etkisini incelemek ayrıca bu etkiyi ortaya çıkaran faktörler olarak demografik değişkenleri analiz etmektir. Çalışma 4 bölümden oluşturmaktadır; ilk bölümde turizm, ikinci bölümde presenteeism, üçüncü bölümde motivasyon ile ilgili kavramsal bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, uygulama kısmına ve çalışmanın amacına yönelik araştırma bulgularına yer verilmiştir. Veri toplamak için kullanılan anket tekniği; Afyonkarahisar ilinin merkezinde faaliyet gösteren 8 adet 5 yıldızlı otel işletmesinde ve 296 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan anket iki ölçekten ve üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde demografik özellikler ile ilgili 11 soru, ikinci bölümde presenteeism ölçeğinin bulunduğu 6 ifade ve üçüncü bölümde motivasyon ölçeğinin bulunduğu 24 ifade yer almaktadır. Araştırma otel işletmelerinin çeşitli departmanlarında çalışan kişilerle gerçekleştirilmiş ve amaca göre örnekleme yöntemi ile veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Faktör analizi, geçerlilik ve güvenilirlik analizi ve veri dağılımı dikkate alınarak, T Testi, ANOVA Testi, Pearson Korelasyon Testi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizi sonucunda, presenteeismin alt boyutlarından olan işi tamamlamanın motivasyon üzerine etkisi olduğu tespit edilmiştir. Otel işletmelerinde çalışan kişilerin işi tamamlama ile motivasyon düzeyleri arasında pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışanların demografik özelliklerinin presenteeism düzeyleri ile motivasyon düzeylerinde farklılıklar oluşmasına neden olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of presenteeism on motivation and to analyze demographic variables as factors that reveal this effect. The study consists of 4 parts; In the first part, tourism, in the second part, presenteeism and in the third part, the conceptual information about motivation is given. In the fourth chapter, the research findings fort he application part and the purpose of the study are given. The survey technique used to collect data; it was carried out in 8 5-star hotels operating in the center of Afyonkarahisar with the participation of 296 employees. The questionnaire used in the research consists of two scales and three parts. In the first part, there are 11 questions about demographic characteristics, in the second part there are 6 statements with the presenteeism scale and in the third section there are 24 statements with the motivation scale. The research was carried out with people working in various departments of hotel businesses and data were collected by convenience sampling method. The collected data were analyzed in the SPSS package program. T Test, ANOVA Test, Pearson Correlation Test and Multiple Linear Regression Analysis were used considering factor analysis, validity and reliability analysis and data distribution. As a result of the analysis of the data obtained as a result of the research, it was determined that completing the job, which is one of the sub-dimensions of presenteeism, has an effect on motivation. It has been determined that there is a low level of positive correlation between job completion and motivation levels of the people working in hotel businesses. In addition, it has been determined that the demographic characteristics of the employees cause differences in presenteeism levels and motivation levels.