Memenin kompleks kistik lezyonlarında radyolojik ve patolojik bulguların karşılaştırılması
The comparison radiologic and pathologic findings in complex cystic lesions of the breast
  1. Tez No: 340638
  2. Yazar: ÖZLEM VARDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAĞAN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Memenin kompleks kistik lezyonları malignite açısından kuşkulu lezyonlardır. Bu çalışmamızda bölümümüzde saptanan ve patolojik sonucu olan kompleks meme kistlerinin radyolojik bulgularını ve patolojik sonuçlarını gözden geçirdik. Kompleks kistik lezyonların maligniteyi öngören ve öne çıkaran mamografik ve sonografik bulgularını saptamayı amaçladık. Ocak 2004 - Aralık 2012 tarihleri arasında ince iğne aspirasyon biyopsisi, sonografi ya da mamografi eşliğinde işaretleme sonrası eksizyonel biyopsi, sonografi eşliğinde kor/vakum biyopsi yapılan 1578 hastanın kayıtları incelendi. Sonografisinde kalın duvar ve/veya kalın septa, solid komponent (mural nodül ve/veya büyük oranda kistik solid komponent) ya da birden fazla sonografik özelliği birlikte içeren (çoklu sonografik bulgu) kistler kompleks kist olarak tanımlandı. 61 hastadaki toplam 66 kompleks kistik lezyon çalışmaya dahil edildi. Her bir sonografik ve mamografik bulgu için pozitif prediktif değer (PPD%) hesaplandı. Malignite ile bağlantılı sonografik ve mamografik bulguların karşılaştırılması Pearson Ki-kare testi ve Fishers? Exact test ile yapıldı. P değeri 0.05?ten küçük olan tüm sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı sayıldı. Toplam 66 kompleks meme kistinin 28?inde (%42) kalın duvar ve/veya kalın septa 38?inde (%58) solid komponent vardı. Mamografide en sık bulgu kitle opasitesi olup 6 lezyona mikrokalsifikasyon eşlik etmekteydi. Toplamda 66 lezyonun 56?sı (%85) benign, 10?u (%15) malign histopatolojik sonuç aldı. Malign sonuçların 4?ü invaziv duktal karsinom, 4?ü intraduktal papiller karsinom ve 2?si müsinöz karsinomdu. En sık benign sonuçlar fibrokistik değişiklikler, yağ nekrozu ve apselerdi. Sonografik bulgulara göre PPD (%) kalın duvar ve/veya kalın septa için 4, solid komponent için 24 olarak bulundu. Bu iki sonografik özellik açısından p değeri 0.036 olarak bulundu. Mamografik bulgulara göre PPD (%) kitle opasitesi için 27, kitle opasitesi ve mikrokalsifikasyon birlikteliği için 33?tür. Mamografik özellikler açısından p değeri 0.133 olarak hesaplandı. Bizim çalışmamıza göre, solid komponent içeren kompleks kistlerde malignite olasılığı diğer kompleks kistlere nazaran daha fazla olmakla birlikte, kompleks kistlerde maligniteyi gösterecek herhangi bir spesifik bulgu yoktur. Bu nedenle malign potansiyel taşıyan kompleks kistler biyopsiyi hak ederler
Özet (Çeviri)
Complex cystic lesions of the breast are suspect for malignancy. In our study, we reviewed the radiological findings and pathological evaluations of complex breast cysts that were detected by our department and had pathology reports. We aimed to determine the mammographic and sonographic features of complex cystic lesions that predicted and favored malignancy. Records of 1578 patients that underwent fine needle aspiration biopsy, excisional biopsy after either sonography or mammography guided wire localization, or core/vacuum biopsy under sonography between January 2004 - December 2012 were examined. The cysts that demonstrated thick wall and/or thick septae, solid component (mural nodule and/or a predominantly cystic solid component) or more than one sonographic feature combined (multiple sonographic finding) were defined as complex cysts. A total of 66 complex cystic lesions in 61 patients were included in the study. Positive predictive value (%PPD) was calculated for each sonographic and mammographic finding. The analysis of sonographic and mammographic findings in relation to malignancy was done with Pearson chi-square test and Fishers? Exact test. All results of a p value of less than 0.05 were considered statistically significant. Out of a total of 66 complex breast cysts, 28 (42%) had thick walls and/or septae; and 38 (58%) had solid components. The most common finding in mammography was mass with well-defined margins. Six masses seen on mammography had microcalcification additionally. Histopathological evaluation of 66 lesions revealed 56 (85%) benign and 10 (15%) malign lesions. Malign lesions included 4 invasive ductal carcinomas, 4 intraductal papillary carcinomas and 2 mucinous carcinomas. The most common benign results were fibrocystic change, fat necrosis and abscesses. PPD (%) for sonographic findings was 4 for thick wall and/or septae and 24 for solid component. The p value for these two sonographic features was 0.036. PPD (%) for mammographic findings was 27 for mass, and 33 for the combination of mass and microcalcification. The p value for mammographic features was calculated to be 0.133. According to our study, even though the likelihood of malignancy is relatively higher in complex cysts with solid components compared to other complex cysts, no specific finding has been found that would indicate malignancy in complex cysts. Therefore, complex cysts that have a potential of malignancy deserve biopsy