Diyarbakır Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik farkındalık düzeylerin belirlenmesi
Determination of awareness levels for sustainable development of Diyarbakir Dicle University school of physical education and sports students
  1. Tez No: 763291
  2. Yazar: SELVA HAMİDİ KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sürdürülebilir kalkınma kavramı günümüzde pek çok araştırmaya konu olan önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırma, betimsel nitelikli tarama modelinde yürütülmüştür. Bu kapsamda bu araştırmada Diyarbakır Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin sürdürebilirlik kalkınma farkındalık düzeylerinin demografik değişkenler özelinde incelenmesi amacıyla oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında 303 katılımcıya anket aracılığıyla ulaşılmış ve elde edilen veriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada, fen bilgisi öğretmen adaylarının sürdürülebilir kalkınma farkındalıklarını belirlemek amacıyla, ''Sürdürülebilir Kalkınma Farkındalık Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilgili örneklemden toplanan verilerle, sosyo-demografik değişkenler ve ölçek alt boyutları arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla t-test ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testleri uygulanmıştır. Araştırma kapsamında sürdürülebilir kalkınma farkındalık düzeylerinin alt boyutları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla da Pearson Kolerasyon testi yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma sonucunda katılımcıların sürdürülebilir kalkınma farkındalık düzeylerinin araştırma kapsamında kullanılan demografik değişkenlere göre farklılaşmadığı ve sürdürülebilir kalkınma farkındalık alt boyutlarından olan toplumsal/sosyal farkındalık ve çevresel/etik farkındalık alt boyutları arasında anlamlı bir ilişkinin (p0,05) ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainable development is an important phenomenon that is the subject of many researches today. The research was carried out in a descriptive survey model. In this context, this research was created to examine the sustainability development awareness levels of Diyarbakır Dicle University School of Physical Education and Sports students in terms of demographic variables. Within the scope of the research, 303 participants were reached through a questionnaire and the obtained data were analyzed with the SPSS package program. In the research,“Sustainable Development Awareness Scale”was used to determine the sustainable development awareness of pre-service science teachers. In the analysis of the data, t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) tests were applied to examine the relationships between the data collected from the relevant sample, socio-demographic variables and scale sub-dimensions. Within the scope of the research, Pearson Correlation test was conducted in order to determine the relationship between the sub-dimensions of sustainable development awareness levels. In this context, as a result of the research, it was determined that the sustainable development awareness levels of the participants did not differ according to the demographic variables used in the research and there was a significant relationship (p0.05).