Vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda cinsel terapinin etkisi üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the effect of sexual therapyon women with vaginismus problem
- Tez No: 763292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN ERBAY, PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada vajinismus sorunu yaşayan kadınların içinde bulundukları psikolojik durumu ifade etme biçimleri, bu sorunu ne denli yaşadıkları, eşlerinin bu soruna yaklaşımı ve kadınların cinselliğe bakış açıları ele alınmıştır. Araştırmada, on iki vajinismus tanısı almış katılımcı ile online olarak görüşülmüştür. Önceden hazırlanan görüşme soruları çerçevesinde görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılarla yapılan görüşmeler ses kaydına alınarak kaydedilmiş ve sonrasında yazıya dökülerek Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi kullanırak analiz edilmiştir. On iki kadın katılımcı üzerinde yapılan çalışma neticesinde vajinismusun eş ve aile ilişkisi üzerine etkisi, sosyal yaşantılarına olan ve katılımcıların psikolojilerine olan olumsuz etkisi incelenmiştir. Aynı zamanda cinsel mitlerinde kadınların bedenlerine dair olumsuz bakış açısına sahip olmasına sebebiyet verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the way women who have vaginismus problem express their psychological state, how much they experience this problem, their husbands' approach to this problem and women's perspectives on sexuality are discussed. In the study, twelve participants who were diagnosed with vaginismus were interviewed online. Interviews were held within the framework of pre-prepared interview questions. The interviews with the participants were audio-recorded and then transcribed and analyzed using the Interpretive Phenomenological Analysis method. As a result of the study conducted on twelve female participants, the effect of vaginismus on the spouse and family relationship, its negative effects on their social lives and on the psychology of the participants were examined. At the same time, it has been seen that sexual myths cause women to have a negative view of their bodies.