Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin sürdürülebilir çevre tutum düzeyleri: Diyarbakır Dicle Üniversitesi örneği
Sustainable environmental attitude levels of physical education and sports school students: The case of Diyarbakır Dicle University
  1. Tez No: 784082
  2. Yazar: EMRAH KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tüketici ihtiyaçları ve talepleri arttıkça, çevre ve doğal kaynaklar üzerindeki etki de artmaktadır. Çevresel bozulmanın, doğal dengede değişiklikler, iklim değişikliği, kuraklık, türlerin yok olması gibi dünyamız üzerinde kalıcı etkisi olan sonuçları vardır. Bu değişiklikler, artan nüfus ve buna bağlı olarak artan tüketici talebi ile hızlanmaktadır. Türkiye'nin çevre koruma, doğal kaynak yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma stratejileri, ülkemizin gelecekteki ekonomik kalkınmasını engellemeyecek şekilde ele alınmalı ve öncelikli alanlar çevresel öncelikler dikkate alınarak belirlenmeli ve geliştirilmelidir. Bu bağlamda yapılan bu çalışmada beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin sürdürülebilir çevre tutum düzeyleri ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemi Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde eğitim görmekte 293 öğrenciden oluşmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre sürdürülebilir çevre tutum düzeyinin yaş, eğitim görülen bölüm, çevreye yönelik eğitim alma durumu ve not ortalamasına göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı, fakat cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As consumer needs and demands increase, the impact on the environment and natural resources also increases. Environmental deterioration has lasting effects on the world, such as changes in natural balance, climate change, drought, and species extinction. These changes are accelerated by increasing population and resulting increased consumer demand. Turkey's strategies for environmental protection, natural resource management, and sustainable development should be approached in a way that does not hinder the country's future economic development, and priority areas should be determined and developed based on environmental priorities. In this context, the study examined the levels of sustainable environmental attitudes among physical education and sports college students. The sample of the study consists of 293 students who are studying at Dicle University in Diyarbakir. According to the results obtained, it was found that the level of sustainable environmental attitudes statistically significantly differs according to age, department of education, status of receiving environmental education, and average grade, but does not significantly differ according to gender.