Türkiye'de bilgi edinme hakkı: Şişli Belediyesi üzerinden bir değerlendirme
Right to information in Turkey: An evaluation through Şişli Municipality
- Tez No: 763300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH FİRİDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye'de Bilgi Edinme Hakkı: Şişli Belediyesi Üzerinden Bir Değerlendirme Bilgi, çağımızın en önemli kaynaklarından biridir. Bununla birlikte bilgi edinme, toplumda yaşayan her kişi için vazgeçilmez bir haktır. Devlet, yönetimin meşruluğunu sağlaması ve doğru yönetim anlayışının süreklilik kazanabilmesi adına vatandaşlarına karşı bilgi verme konusunda şeffaf olmak zorundadır. Bu durum ile birlikte devletler anayasalarında bilgi edinme hakkını koymuşlardır. Türkiye'de bilgi edinme hakkının gelişimi 21.yüzyılın başlarında Avrupa Birliği uyum süreci ile oluşmuş ve günümüze kadar geliştirilerek devam etmektedir. BEHK'nın 2004 yılında yürürlüğe girmesi ile beraber vatandaşlar belirli konularda yönetimden bilgi talep edebilme hakkına sahip olmuşlardır. Bunun ile birlikte yerel yönetimlerde bilgi edinme hakkı üzerine çeşitli platformlar oluşturmaktadır. Bu platformlardan biri olan Şişli belediyesinde 09.09.2019 yılında kurulan“Komşu Masa”adlı proje araştırma kapsamında yer almıştır. Araştırmamız, ilk olarak bilgi edinme kavramı ve tarihsel gelişimini ele almıştır. Ardından Türkiye'de bilgi edinme hakkının gelişimi ve amacı, kapsamı ve sınırlılıkları gibi konuları incelemiştir. Son olarak yerel yönetimlerde bilgi edinme hakkı ve Şişli Belediyesinde oluşturulan Komşu masa adlı platformda Şişli belediyesinin bilgi edinme ve şeffaflık politikasını incelemiştir.
Özet (Çeviri)
Right to Information in Turkey: An Evaluation Through Sisli Municipality Information is one of the most important resources of our age. However, obtaining information is an indispensable right for every person living in society. The state has to be transparent in providing information to its citizens in order to ensure the legitimacy of the administration and to ensure the continuity of the correct management approach. With this situation, states have put the right to information in their constitutions. The development of the right to information in Turkey was formed at the beginning of the 21st century with the European Union harmonization process and continues to be developed until today. With the BEHK's entry into force in 2004, citizens have the right to request information from the administration on certain issues. In addition, it creates various platforms on the right to information in local governments. One of these platforms,“Neighbor Table”, which was established in Şişli municipality on 09.09.2019, was included in the research. Our research firstly dealt with the concept of acquiring knowledge and its historical development. Then, he examined the issues such as the development and purpose, scope and limitations of the right to information in Turkey. Finally, he examined the information and transparency policy of Şişli municipality on the right to information in local governments and the platform called Neighbor Table created in Şişli Municipality.