Tonsillektomi operasyonu uygulanan hastalarda postoperatif yara iyileşmesinde dexpanthenol-vitamin A içeren spreylerin etkisinin araştırılması
Investigation of dexpanthenol – vitamin A sprays on pain and wound healing in postoperati̇ve peri̇od WHO underwent tonsi̇llectomy operation of chi̇ldren
- Tez No: 763357
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YASEMİN KORKUT, UZMAN SENEM KURT DİZDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Tonsillektomi operasyonu uygulanan çocuklarda postoperatif dönemde dexpanthenol-A vitamini (Nazalnem) içeren spreylerin lokal olarak uygulanmasının ağrı ve yara iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılması Gereç ve Yöntem: Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü'nde rekürren tonsilit tanısıyla tonsillektomi operasyonu uygulanan 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, 27 çalışma grubu ve 27 kontrol grubu hastası olmak üzere ikiye ayrıldı. Çalışma prospektif, randomize, çift kör ve plasebo kontrollü olarak yapıldı. Çalışma grubundaki hastalar ameliyat sonrası 7 gün süre ile orofarenks sağ ve sol yarımına günde 3 kez 2 puf olacak şekilde dexpanthenol-A vitamini (Nazalnem) içeren sprey uyguladı, kontrol grubundaki hastalar ise operasyon sonrası 7 gün süre ile orofarenks sağ ve sol yarımına günde 3 kez 2 puf olacak şekilde serum fizyolojik içeren sprey uyguladı. Ameliyat sonrası dönemde 14 gün Wong Baker Yüz Skalası ile günlük ağrı değerlendirilmesi yapıldı. 1. ve 2. haftalarda tonsil lojlarındaki yara iyileşmesi oranına bakıldı. Bulgular: Çalışmaya yaşları 3-15 arasında olan, 27 kadın ve 27 erkek olmak üzere toplam 54 hasta dahil edildi. Ağrı skorlarında ameliyat sonrası 1. Günde, çalışma ve kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmazken, 2-10.
Özet (Çeviri)
Objective: Investigation of the local effect of dexpanthenol – Vitamin A sprays on pain and wound healing in postoperative period who underwent tonsillectomy operation of children. Material and Methods: 54 patients who underwent tonsillectomy with the diagnosis of recurrent tonsillitis in the Department of Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgery of Sisli Hamidiye Etfal Hospital were included in the study. The patients were divided into two groups, as 27 in study and 27 in control group. The study was conducted as prospective, randomized, double-blind and placebo-controlled. The patients in the study group applied 2 puffs 3 times a day of dexpanthenol-vitamin A (Nazalnem) spray to the both tonsiller fossa of the oropharnyx for 7 days postoperatively, while the patients in the control group applied saline containing spray same area 2 puffs 3 times a day for 7 days after the operation. In the postoperative period, daily pain was evaluated with the Wong Baker Face Scale for 14 days. The wound healing rate in the tonsillar fossa was evaluated in the 1st and 2nd weeks. Results: A total of 54 patients between the ages of 3-15, 27 women and 27 men, were included in the study.