Türkiye'deki Suriyelilerin eğitim hakkına erişimi
Access of Syrians in Turkey to the right to education
- Tez No: 763356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ITIR ALADAĞ GÖRENTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Arap coğrafyasında meydana gelen ayaklanmaların ardından bölgede oluşan istikrarsızlık, Suriye'ye sıçramış ve 2011 yılında ülkede iç savaş patlak vermiştir. Suriye ile sınır komşusu olan Türkiye Mart 2011'de başlattığı“Açık Kapı Politikası”nın bir sonucu olarak, mevcut durumda dünya üzerinde en fazla yerinden edilmiş bireye ev sahipliği yapan ülke niteliği kazanmıştır. İlk etapta geri dönecek“misafirler”olarak tanımlanan Suriyelilerin giderek kalıcı hale gelmesi, statüleri ve hakları bakımından tartışmalara sebep olmuş, boşluğu gidermek için 2013 yılında Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve 2014 yılında ise Geçici Koruma Yönetmeliği çıkarılmış ve Suriyeliler“geçici koruma altında kimse”statüsüne konmuştur. Bu tezde, Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyelilerin en temel insan haklarından biri olan eğitim hakkına erişiminin hukuki çerçevesi çizildikten sonra uygulama analiz edilecektir. Araştırmada geçen temel soru ise Suriyelilerin eğitim hakkına erişimi ve bu süreçte karşılaştıkları sorunlardır.
Özet (Çeviri)
After the uprisings in the Arab geography, the instability in the region spread to Syria and a civil war broke out in the country in 2011. As a result of the“Open Door Policy”initiated in March 2011, Turkey, bordering Syria, has become the country that currently hosts the highest number of IDPs in the world. The fact that the Syrians, who were defined as“guests”to return in the first place, became permanent, caused discussions in terms of their status and rights, in order to fill the gap, the Law on Foreigners and International Protection was enacted in 2013 and the Temporary Protection Regulation in 2014 and Syrians were granted the status of“person under temporary protection”. has been placed. In this thesis, the application will be analyzed after drawing the legal framework for the access of Syrians under temporary protection to the right to education, which is one of the most basic human rights. The main question in the research is the access of Syrians to the right to education and the problems they face in this process.