18-49 yaş arası kadınların menstrüel siklusları ile premenstrüel sendrom belirtilerinin değerlendirilmesi ve demir parametreleri ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of menstrual cycles and premenstrual syndrome symptoms of women aged 18-49 and investigation of their relationship with iron parameters
- Tez No: 763358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı 18-49 yaş arası kadınlarda demir parametrelerinin, menstrüel siklus ve premenstrüel sendrom belirtilerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Polikliniklerine 3 aylık zaman diliminde başvuran 18-49 yaş arası 241 kadına tarafımızca literatür araştırması yapılarak oluşturulan Veri Toplama Formu'nun ardından Premenstrüel Sendrom Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmış ve katılımcıların son 6 ay içerisindeki demir parametreleri tarafımızca kaydedilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmamızda katılımcıların ortalama yaşının 31,04±6,81, eğitim düzeyinin %80,9 (n=195) lise üzeri olduğu, medeni durumun %55,6 (n=154) evli, gelir durumunun %17,4'ünün (n=42) asgari ücret ve altı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to investigate the effects of iron parameters on menstrual cycle and premenstrual syndrome symptoms in women aged 18-49 years. Materials and Methods: Our research was conducted in Health Sciences University Şişli Hamidiye Health Application and Research Center Family Medicine Polyclinics in a 3-month time period. Premenstrual Syndrome Scale and Data Collection Form, which is created by literature review, were applied to 241 women aged 18-49. In person meetings was held with participants and their iron parameters in the last 6 months was gathered. SPSS 25.0 package software was used for statistical methods. Results: In our study, the mean age of the participants was 31.04±6.81, the level of education was 80.9% (n=195) above high school, 55,6% (n=154) were married, 17.4% (n=42) income status was minimum wage or less. The mean age of menarche was 13.13±1.53 years, the mean menstrual period was 5.97±1.71 days, the cycle duration was 28.22±3.26 days, 89.2% of them had regular menstrual cycles. The mean values for induvials were measured as 12.52±1.60 g/dl for hemoglobin, 66.17±34.49 mcg/l for serum iron, 23.30±18.99 mcg/l for ferritin, and total iron binding capacity was measured as 326.35±85.85 mcg/l.