Anemisi olan hastalarda eritrosit süspansiyonu transfüzyonu sonrası beyin oksijenizasyonunun near infrared spektroskopi (NIRS) ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 763363
  2. Yazar: ENES TALHA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Anemi gelişen durumlarda beyin oksijenizasyonu değişmektedir. Beyin ve doku oksijenizasyonunu NIRS yöntemi ile ölçülebilir. Bu çalışmanın amacı anemisi olan hastalarda NIRS yöntemi kullanarak kan transfüzyonu öncesi ve sonrasında beyin oksijenizasyonlarını değerlendirmektir. Böylece yaptığımız kan transfüzyonunun beyin oksijenizasyonunda değişiklik yapıp yapmadığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza hastaneye anemi nedeniyle başvurup kan transfüzyonu ihtiyacı olan, 18 yaşından büyük, travma nedenli kanaması olmayan hastalar dahil edildi. Hastaların başvuru anında NIRS ölçümleri yapıldı ve eritrosit replasmanı yapıldı. Eritrosit replasmanı sonrası NIRS ölçümleri ve hemoglobin değerleri kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların 24'ü erkek, 26'sı kadındı.
Özet (Çeviri)
Aim: In situations that result in anemia, brain oxygenation changes. Brain and tissue oxygenation can be assessed with NIRS method. This study's goal is to use NIRS method in patients with anemia before and after blood transfusions, and assess if the brain oxygenation changes with transfusions. Materials and Methods: Our study includes patients who needed blood transfusions as a result of anemia, whom are over 18 years old and not anemic due to trauma. NIRS readings were done during patients' presentation and erythrocyte replasments are given. NIRS readings after erythrocyte replacements and hemoglobin levels were recorded. Results: Our study includes 24 male patients and 26 female patients. Change between patient's hemoglobin levels before transfusion and after transfusions were meaningful.