İneklerde doğum anındaki TH1/TH2 sitokin dengesi ve SOCS3 düzeyinin bazı postpartum hastalıklarla ilişkisi
The relationship of TH1/TH2 cytokine balance and SOCS3 level with some postpartum diseases in cows at delivery
  1. Tez No: 763376
  2. Yazar: ÖZNUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RİŞVANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve jinekoloji Bilim Dalı (Veteriner Hekimlik)
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde ineklerde, hümoral ve hücresel immün sistem aktivitesinin önemli göstergelerinden olan Th1/Th2 polarizasyonu ve sitokin sinyal baskılayıcı (SOCS) 3'ün doğum anındaki düzeylerinin postpartum (pp) hastalıklarla ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 90'ı normal doğum (ND), 90'ı güç doğum (GD) olmak üzere 180 baş inek materyal olarak kullanıldı ve ineklerden doğum anında bir defa kan örneği alındı. Normal doğum yapan inekler herhangi bir pp problem şekillenmeyen (ND (-) (n=45)) ve pp problem şekillenen (ND (+) (n=45)) olmak üzere; benzer şekilde güç doğum yapan inekler de herhangi bir pp problem şekillenmeyen (GD (-) (n=45)) ve pp problem şekillenen (GD (+) (n=45)) olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Sitokin analizleri tür spesifik ticari ELISA kitleri kullanılarak yapıldı. Serum IFN-γ düzeyi ND (-) grubunda diğer gruplara göre daha yüksek bulunurken (P0.05). Sonuç olarak gruplar arası Th1/Th2 polarizasyonu ND (-) grubunda IFN-γ, TNF-α ve IL-2 düzeyi diğer gruplara göre yüksek bulundu. Buna göre gruplar arası ND (-) grubunda polarizasyon dengesinin Th1 yönünde olduğu ve hücresel immünitenin desteklenmesi gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the relationship between Th1/Th2 polarization and Suppressor of Cytokine Signalling (SOCS) 3, which are important indicators of humoral and cellular immune system activity, and postpartum (pp) diseases in cows. In the study, 180 cows (90 normal delivery (ND) and 90 difficult delivery (DD)) were used as material and blood samples were taken from cows for once at the time of delivery. Cows with normal delivery are without any pp problem (ND (-) (n=45)) and with pp problem (ND (+) (n=45)); Similarly, cows that gave delivery with difficulty were divided into two subgroups as no PP problems (ND (-) (n=45)) and those with pp problem (DD (+) (n=45)). Cytokine analyzes were performed using species-specific commercial ELISA kits. While serum IFN-γ level was found to be higher in the ND (-) group than in the other groups (P0.05). As a result, in the Th1/Th2 polarization results between the groups, IFN-γ, TNF-α and IL-2 levels were found to be higher in the ND (-) group than in the other groups. Accordingly, it was concluded that the polarization balance in the ND (-) group was in the direction of Th1 and that cellular immunity should be supported.