A.Ü.T.F Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalına kardiyak üfürüm nedeniyle sevk veya konsülte edilen 1 yaş altı bebeklerde araştırma görevlisi dinleme bulguları ile çocuk kardiyolojisi uzmanı dinleme bulgularının ve ekokardiyografi sonuçlarının karşılaştırılması
Research assistant listening findings and pediatric cardiologist listening findings and comparison of echocardiography results in infants under 1 year old, referred or consulted to Ankara University Faculty of Medicine of Pediatric Cardiology due to a cardiac murmur
  1. Tez No: 763379
  2. Yazar: MERVE NAZ İNAN OSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Çocukluk yaş grubunda kardiyak üfürümler muayene sırasında sık saptanan fizik muayene bulgusudur. Üfürümlerin en sık nedeni asemptomatik çocuklarda masum üfürümlerdir. Masum üfürümlerin sıklığı yapısal kalp hastalıklarına bağlı üfürümlerden 100 kat daha fazladır. Çocukluk çağında duyulan üfürümlerin %1'in den azı doğuştan kalp hastalığına bağlıdır (DKH). Amaç: AÜTF Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı polikliniğine 1 yaş altında üfürüm tanısıyla başvuran hastaların araştırma görevlisi öykü, fizik muayene ve ön tanı bulgusuyla çocuk kardiyolojisi uzmanı öykü, fizik muayene ve ön tanı bulgusunun karşılaştırılarak patolojik ve patolojik olmayan üfürüm ayırt etme yeteneğinde anlamlı fark olup olmadığını bulmak, bu sonuçları altın standart tanı yöntemi olan ekokardiyografi ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine 14.01.21 ile 04.07.22 tarihleri arasında başvuran 1 yaş altındaki 118 bebek prospektif değerlendirildi. Her bebek için demografik, öz ve soy geçmişe ait verilerinin, fizik inceleme bulgularının ve ekokardiyografi tanısının olduğu bir form dolduruldu. Bu form dışında araştırma görevlisi ve çocuk kardiyolojisi uzmanı birbirinden bağımsız olarak hastanın ayrıntılı kardiyak dinleme bulgularının olduğu formu doldurdu. Çalışmaya alınan 118 bebekten 105' ine EKO uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiac murmurs are a common physical examination finding in the childhood age group. The most common cause of murmurs is innocent murmurs in asymptomatic children. The frequency of innocent murmurs is 100 times higher than murmurs due to structural heart diseases. Less than 1% of childhood murmurs are due to congenital heart defect (CHD). Aim: The aim of the study is to compare the physical examination and pre-diagnosis findings of patients under the age of 1 who applied to the Pediatric Cardiology Department Polyclinic of Ankara University Faculty of Medicine with the diagnosis of murmur obtained by research assistant and pediatric cardiologist, to find out whether there is a significant difference in the ability to discrimination between pathological and non-pathological murmurs, and to evaluate these results with echocardiography (echo), which is the gold standard diagnostic method. Materials and Methods: 118 infants under the age of 1 who applied to the Pediatric Cardiology Polyclinic of Ankara University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics between 14.01.2021 and 04.07.2022 were evaluated prospectively. A form including demographic, personal and family history data, physical inspection findings and echocardiographic diagnosis was filled for each infant. Apart from this form, the research assistant and the pediatric cardiologist independently filled the form including the patient's detailed cardiac auscultation findings. Echo was applied to 105 of 118 infants included in the study.