Mitigation strategies for aviation logistics firms challenges during the COVID-19 pandemic: A case study of Lion Parcel
Hava lojistiği firmalarının covıd-19 pandemisi sırasında karşılaştığı sınamaları hafifletme stratejileri: Lion Parcel'de bir vaka çalışması
- Tez No: 763380
- Danışmanlar: PROF. Dr. ALİ OSMAN KUŞAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Endonezya hükümeti COVID-19 ile mücadele etmek için tüm Endonezya havayollarına hava yolculuğu kısıtlamaları getirmiştir. Büyük kısıtlamalar kargo taşımak için sivil uçakları kullanan lojistik şirketlerinde uçuş iptallerine, ambargolara, geç teslimatlara, müşteri şikayetlerine vb. neden olmuştur. Havacılık lojistiği şirketlerinde uçuş iptalleri ile mevcut talep arzın çok üzerine çıkmıştır. Bu arz-talep dengesizliği, lojistik firmalarının dağıtım merkezlerini ciddi şekilde etkilemiş, süreçte maliyetler artmış, müşteri şikâyetleri bunaltıcı hale gelmiş ve dağıtım merkezleri yetersiz hale gelmiştir. Bu etki, Endonezya'nın en önemli düşük maliyetli havayolu şirketi olan Lion Group Havayaolları'na ait bir havacılık lojistik şirketi olan Lion Parcel'de de gözlemlenmektedir. Literatürde ticari uçak (yarı yolcu, yarı kargo uçakları) kullanan havacılık lojistik şirketleri için bu sınamaları hafifletici stratejileri değerlendiren hiçbir çalışma yoktur. Bu boşluğu doldurmak için bu çalışma bahse konu sınamaları tespit etmeyi ve bunlara çözüm yolları sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada iki aşamalı bir metodoloji uygulanmıştır. İlk aşamada bu sınamaların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini belirlemek için Fuzzy-DEMATEL temelli nicel bir analiz; ikinci aşamada hafifletme stratejilerini tespit etmek için yapılandırılmış görüşmeler temelli nitel bir analiz kullanılmıştır.Tez, COVID-19'dan etkilenen firmalar ve kuruluşların tedarik zincirlerini gelecekteki aksaklıklara dayanacak şekilde nasıl uyarlayabileceklerini açıklamaktadır. Çalışmaya göre Hasarlı Kargo, Gönderi Tonaj Tutarsızlığı, Kısmi Kargo Varışı, İptal Edilen Uçuş, 3LC Ambargosu ve Müşteri Şikayetleri öne çıkan zorluklardır. Operasyonel Maliyet ve Sevkiyat Tonaj Tutarsızlığı etkileyen faktörlerdir. Kısmen Gelen Kargolar, İptal Edilen Uçuşlar ve Hasarlı Kargolar en önemli etkilerdir. Azaltma stratejilerine ilişkin bu çalışmanın bulguları ve tartışmaları, tedarik zinciri esnekliğini geliştirmek için ayrıntılı şekilde detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
To combat COVID-19, the Indonesian government has imposed air travel restrictions on all Indonesian airlines. During government restrictions, e-commerce and logistics surged. Meanwhile, massive air travel restrictions caused flight cancellations, embargoes, late deliveries, customer complaints, etc., for air cargo companies. Flight cancellations are so frequent for aviation logistics companies that use commercial planes to transport cargo that demand for available flights outnumbers supply. This supply-demand imbalance affects logistics firms' hubs and distribution centers. Costs are rising, customer complaints are overwhelming, destinations are embargoed, and distribution centers are suboptimal. This effect can also be observed at Lion Parcel, an aviation logistics company owned by Lion Group Airlines, the largest low-cost airline in the country. No studies have evaluated the recovery path for aviation logistics companies that use commercial aircraft (half passenger, half cargo planes); meanwhile, this should be investigated as well. This study uses a two-phase methodology consisting of a quantitative analysis using Fuzzy-DEMATEL to rank and determine interrelationships and how the challenges interact, and a qualitative analysis using structured interviews to present mitigation strategies for aviation logistics firms impacted by COVID-19 and describe how organizations can adapt their supply chains to withstand future disruptions. Damaged Cargo, Shipment Tonnage Inconsistency, Partial Cargo Arrival, Canceled Flight, 3LC (Three Letter Code) Embargo, and Customer Complaints are the most prominent challenges. Operational Cost and Shipment Tonnage Inconsistency are influencing factors, whereas Cargos Arrived Partially, Canceled Flight, and Damaged Cargo is the most considerable effects. This study's findings and discussions on mitigation strategies are elaborated and detailed to strengthen supply chain resilience.