Pulmoner arteriyel hipertansiyonu olan çocuklarda serum Fraktalkin, İnterlökin 6 ve C reaktif protein düzeyleri
Serum Fractalkine, Interleukin 6 and C-reactive protein levels in children with pulmonary arterial hypertension
- Tez No: 336665
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA RANA OLGUNTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş ve Amaç: Endotel disfonksiyonu ve vasküler inflamasyon pulmoner hipertansiyon patogenezinde önemli rol almaktadır. Serum Fraktalkin (FKN), İnterlökin 6(İL-6) ve C reaktif protein (CRP) düzeylerinin artması birçok endotel disfonksiyonuyla giden hastalıkla ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmada doğuştan kalp hastalığına ikincil gelişen PAH?da biyobelirteç olarak serum FKN, İL-6 ve CRP'nin kullanılabilirliğine aynı zamanda bu biyobelirteçlerin kateter anjiyografi, ekokardiyografi, solunum fonksiyon testi (SFT) bulguları, tedavi rejimleri, fonksiyonel sınıf ve 6 dakika yürüme testi (6 DYT) ile olan ilişkilerine bakılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2012-Mart 2012 tarihleri arasında G.Ü.T.F. Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'na başvura daha önce bölümümüzde PAH tanısı almış olan 37, soldan sağa şantı olup PAH gelişmemiş 21 DKH ile 22 sağlıklı kontrol grubundan oluşan toplam 80 olgu dahil edildi. Olguların detaylı öykü ve fizik incelemeleri, antropometrik ölçümleri, almakta olduğu tedavileri, telekardiyografi, EKG, EKO, kateter anjiografi, SFT, 6 DYT, biyokimya ölçüm değerleri ve tam kan sayımı bulguları kaydedildi. Tüm olgulardan alınan kan örneklerinde FKN, IL-6 ve CRP düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Pulmoner arteriyel hipertansiyon olgularının 20'si (%54,1) erkek olup yaşları 6ay- 25 yaş arasında, DKH olgularının 18'i (%85,7) kız olup, yaşları 3ay- 15 yaş arasında değişmekteydi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Endothelial dysfunction has an important role in the pathogenesis of vascular inflammation and pulmonary arterial hypertension. Increased levels of serum Fractalkine (FKN), Interleukin 6 (IL-6) and C-reactive protein(CRP) are found in various conditions associated with endothelial dysfunction. In this study, it is aimed to investigate the reproducibility of serum FKN, IL-6 and CRP levels as biomarkers and the correlation of this biomarkers with echocardiographic findings, catheter angiographic findings, pulmonary function tests, treatment regimes, functional classes and 6-minute walk test (6-MWT) results in patients with PAH. Materials and Methods: A total of 80 individuals composed of 37 patients with PAH, 21 patients having congenital heart disease with left-to-right cardiac shunt without PAH and 22 healthy controls who were followed at the department of pediatric cardiology, Gazi University Faculty of Medicine have been included in the study. Detailed history, physical examination findings, anthropometric values, treatment regimes, chest X-ray, ECG, ECHO, catheter angiography, lung function testings, 6-MWTs, biochemical measurements and CBC values were recorded. Serum FKN, IL-6 and CRP levels from all patients were determined. Results: Three groups were included in this study. First group consist of 37 PAH patients of with twenty male (54.1%) with an age range of 6 months 25 years. Second group consist of 21 patients having congenital heart diseases (CHD) of with 18 female (85.7%) with an age range of 3 mounts 15 years.