Büyük veri olgunluk ölçümü: DEMATEL temelli bir vaka analizi
Big data maturity measurement: A DEMATEL-based case analysis
- Tez No: 763412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KUŞAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Büyük veri iş açısından o kadar kapsamlı bir kaynak ki, bir kuruluşu ve şirketi nasıl etkileyebileceğini tüm yönleriyle öngörebilmek bazen zordur.Bu yüzden büyük verinin bir şirket veya kuruluş üzerinde nasıl bir dönüştürücü etki yaratabileceğiyle ilgili birçok senaryo mevcuttur.Büyük verinin birçok iş rolü için tanımlanan işin doğasını değiştirme ihtimali de yüksektir. Senaryoları gerçekleştirmek için gereken teknolojilerin her biri bugün mevcut olsa da, kuruluşların bunları uygulamasının birkaç yıl daha alacağı düşünülmektedir.Zorluklar sadece teknolojiyle değil, daha çok sistem entegrasyonunun-veri standartları geliştirmek ve gereken veriyi bir araya getirmek-doğasıyla ve işteki değişimle ilgilidir.Şirketler bu dönüşüm yolculuğuna şirketlerindeki büyük veri olgunluğunu ölçerek yola çıkmalıdır.Büyük veri olgunluk ölçümü ile şirketlerinin büyük veri alanındaki yetkinliğine dair büyük resmi net bir şekilde görme imkanı bulurlar. Bu araştırmanın amacı, Farklı alanlarda çalışması olan bir firmada (dağıtım, perakende, kargo, medya) büyük veri olgunluğu ile ilgili bir vaka analizi yapmaktır. Davenport'un büyük veri olgunluğu modelini kullanarak 13 kişiye anket yapıldı. Anket mail üzerinden gönderilmiştir. Davenport'un anket modelinde 6 ana başlık altında toplam 29 soru vardır. Bunlar; Veri, Kurum, Liderlik, Hedefler, Teknoloji, Analistler ve Veri Bilimciler şeklindedir. Bu 6 ana başlığın ağırlığını hesaplamak için ise bulanık DEMATEL temelli bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma 5 uzman katılımcı ile yapılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde uygulama kısmının amacı ve sınırlılıkları incelenecektir. İkinci bölümde, büyük veri kavramları ve kullanım alanlarıda değinilecektir. Üçüncü bölümde, büyük veri olgunluğu ve metodolojik arkaplan ele alınacaktır. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise“Davenport Modeli”çalışılarak liderlikte büyük verinin önemine uygun bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Big data is such a comprehensive business resource therefor it is mostly difficult to predict all aspects of it's impact on the organizations. There are many scenarios regarding how big-data can have a transformative impact on a company or an organization. Big-data is defined for many business roles. It is also more likely to change its nature, While each of the technologies needed to realize the scenarios are available today, it has been thought that it will take few more years for organizations to implement these scenarios. Companies must start their journey by measuring the maturity of big-data in their companies. Within big-data maturity measurement, they may grow their vision around their company's competency in big-data. The main objective of this research is to make a CASE ANALYSIS about big-data maturity for a company of working in different fields (such as: distribution, retail, cargo, media). During the study, 13 contributors has been surveyed by Davenport's big-data maturity model which has been sent via e-mail. In Davenport's survey model, there are 29 questions in total with 6 main subjects. Subjects which are including Data, Institution, Leadership, Goals, Technology, Researchers and Data Scientists. A fuzzy DEMATEL based study has been used In order to evaluate the impact of each mentioned subject. This study has been accomplished with the collaboration of 5 expert participants. During this study you will face with these 4 main sections: As the first section, the purpose and the limitations of the study will be evaluated. In the second section, we will make a brief review of big-data concepts. As of third section, usage areas of big-data will be discussed. And in the last section, the“Davenport Model”will be used to evaluate the importance of leadership big-data.