Kobalt ve tungstenin Ni-CoWB kompozitlerinin mekanik özelliklerine etkisi
Effect of cobalt and tungsten on mechanical properties of Ni-CoWB composites
  1. Tez No: 763441
  2. Yazar: EMRE AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN HİTİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ni37.6W22.5Co22.5B17.4 ve Ni27.6W27.5Co27.5B17.4 metalik cam alaşımlarının öncül olarak kullanılması ile CoWB takviyeli kompozitler üretilmiştir. Bu amaçla alaşımlar kristallenme sıcaklıklarının üzerindeki sıcaklıklarda izotermal şekilde farklı süreler için ısıl işleme tabi tutulmuştur. Elde edilen kompozitlerin mikroyapısal özelliklerinin kompozitlerin mekanik özelliklerine ve korozyon direncine olan etkileri incelenmiştir. Ni27.6W27.5Co27.5B17.4 metalik cam alaşımının kristalizasyonu ile üretilen kompozitlerin mikrosertlik değerlerinin Ni37.6W22.5Co22.5B17.4 metalik cam alaşımının kristalizasyonu ile üretilen kompozitlerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ni37.6W22.5Co22.5B17.4 metalik cam alaşımının kristalizasyonu ile üretilen kompozitlerin en yüksek sertlik değeri 1474 HV iken Ni27.6W27.5Co27.5B17.4 metalik cam alaşımının kristalizasyonu ile üretilen kompozitlerin en yüksek sertlik değerinin 1580 HV olduğu tespit edilmiştir. Sertlik değerindeki bu artışın sebebi Ni27.6W27.5Co27.5B17.4 metalik cam alaşımının Ni37.6W22.5Co22.5B17.4 metalik cam alaşımına göre daha yüksek Co ve W içeriğine sahip olması ve bunun sonucunda Ni27.6W27.5Co27.5B17.4 metalik cam alaşımının ısıl işlemi ile elde edilen kompozitlerin Ni37.6W22.5Co22.5B17.4 metalik cam alaşımının ısıl işlemi ile elde edilen kompozitlerden daha yüksek hacim oranında CoWB fazı içermesidir. Her iki metalik cam alaşımının kristalizasyonu ile üretilen kompozitlerin kırılma tokluğu değerlerinin düşük (
Özet (Çeviri)
CoWB reinforced composites were produced by using metallic glass alloys Ni37.6W22.5Co22.5B17.4 and Ni27.6W27.5Co27.5B17.4 as precursors. For this purpose, the alloys were heat treated isothermally for different periods at temperatures above their crystallization temperatures. The effects of the microstructural properties of the obtained composites on the mechanical properties and corrosion resistance of the composites were investigated. It was determined that the microhardness values of the composites produced by the crystallization of the Ni27.6W27.5Co27.5B17.4 metallic glass alloy were higher than the composites produced by the crystallization of the Ni37.6W22.5Co22.5B17.4 metallic glass alloy. While the highest hardness value of the composites produced by crystallization of Ni37.6W22.5Co22.5B17.4 metallic glass alloy was 1474 HV, the highest hardness value of the composites produced by crystallization of Ni27.6W27.5Co27.5B17.4 metallic glass alloy was found to be 1580 HV. The reason for this increase in hardness value is that Ni27.6W27.5Co27.5B17.4 metallic glass alloy has higher Co and W content than Ni37.6W22.5Co22.5B17.4 metallic glass alloy and as a result Ni27.6W27.5Co27.5B17.4 composites obtained by heat treatment of metallic glass alloy contain a higher volume fraction of CoWB phase than composites obtained by heat treatment of Ni37.6W22.5Co22.5B17.4 metallic glass alloy. It was determined that the fracture toughness values of the composites produced by the crystallization of both metallic glass alloys were low (