Erektör spina plan bloğunun meme kanseri cerrahisi sonrası analjezik etkinliğinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective assessment of analgesic effect of erector spinae block after breast cancer surgery
- Tez No: 763442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIN GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalıĢmada meme kanseri cerrahisi geçiren olgularda uygulanan erektör spina plan bloğunun post-operatif analjezik tüketimi, ağrı skorları, hasta memnuniyeti ve cerrahi sonrası persistan ağrı üzerine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra Eylül 2018-Aralık 2019 tarihleri arasında elektif meme kanseri geçiren, 18-65 yaş arası ASA I-II toplam 51 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Dışlanma kriterleri uygulandıktan sonra kalan 40 hasta çalışmaya alındı. ESPB grubu (n=20) cerrahi öncesi, T4 vertebra seviyesinden, 25 ml %0,25 bupivakain ile blok uygulanan hastaları içerirken, kontrol grubu (n=20) blok uygulanmayan hastalardan oluşmaktaydı. Hastaların postoperatif ilk 24 saatteki hasta kontrollü analjezi cihazı aracılığıyla tükettiği morfin miktarı kaydedildi. Vizüel Analog Skala (VAS) kullanılarak değerlendirilen ağrı skorlarının derlenme ünitesi, 2., 6., 12., 18. ve 24. Saatlerdeki değerleri anestezi takip formundan kaydedildi. Taburculuk sonrası 3. ve 6. aydaki VAS ve ağrının nöropatik komponentini değerlendirmek için LANSS (Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs) skorları algoloji takip formlarından kaydedildi. Aynı zamanda demografik ve hemodinamik veriler, cerrahinin tipi ve süresi, intraoperatif fentanil miktarı, ek analjezik tüketimi, derlenme ünitesinde kalış süresi, bulantı ve kusma insidansı, hasta memnuniyeti ve neoadjuvan/adjuvan onkolojik tedavi modaliteleri hasta dosyasından kaydedildi. Bulgular: Gruplar arası demografik veriler, cerrahinin tipi ve süresi, neoadjuvan kemoterapi (KT), intraoperatif fentanil tüketimi açısından istatistiksel olarak fark yoktu (p>0.05). İntraoperatif sistolik kan basıncı 30. dakikadan itibaren ESPB grubunda kontrol grubundan istatistiksel olarak daha düĢüktü (p0.05). Postoperatif ilk 24 saatteki morfin tüketimi tüm ölçüm zamanlarında ESPB grubunda kontrol grubundan istatistiksel olarak daha düşüktü (p0.05). Ek analjezik tüketimi EPSB grubunda kontrol grubundan istatistiksel olarak daha düşüktü (p0.05). Blok uygulanan hastalarda herhangi bir komplikasyon görülmedi. Taburculuk sonrası 3. ve 6. ayda VAS ve LANSS skorları açısından gruplar arasında anlamı bir fark yoktu (p>0.05). VAS≥3 olarak değerlendirilen meme kanseri sonrası persistan ağrı (MKCPA), 3. ve 6. ayda sırasıyla %23 ve %8 bulundu ve iki grup arasında anlamı bir fark yoktu (p>0.05). Ağrısı olan tüm hastalarda nöropatik komponent ön planda düşünülmedi (LANSS≤12) Sonuç: Meme kanseri cerrahisi yapılan olgularda postoperatif ağrı yönetiminde ESPB uygulanmasıyla daha düĢük sistemik opioid tüketimi ve VAS skorlarının gözlemlenmesi, multimodal analjezinin bir parçası olarak ESBP'nin etkin bir Ģekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte; 3. ve 6. ayda her iki grupta kaydedilen MKCPA insidansının benzer olması, uzun vadeli dönemde ESBP'nin etkisiz olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate effects of erector spinae plane block on postoperative analgesic consumption, pain scores, patient satisfaction and postoperative persistent pain in cases underwent breast cancer surgery. Material and method: After ethic approval, we retrospectively reviewed files of 51 ASA I-II patients (aged 18-65 years) who underwent elective breast cancer surgery between September 2018 and December 2019. Overall, 40 patients were included to the study after applying exclusion criteria. The patients assigned into two groups. The ESPB group (n=20) included patients underwent block using 0.25% bupivacaine (25 mL) at T4 level before surgery while control group (n=20) included patient without block administration. We recorded amount of morphine consumption by patients via patient-controlled device within first 24 hours after surgery. The pain assessed by Visual Analog Scale (VAS) score at recovery room and on hours 2, 6, 12, 18 and 24 were recorded from anesthesia follow-up form. To assess severity and neuropathic component of pain on month 3 and 6 after discharge, Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS) and VAS scores were recorded from algology follow- up form. In addition, demographic characteristics and hemodynamic data, type and duration of surgery, amount of intraoperative fentanyl consumption, additional analgesic consumption, length of stay in recovery unite, incidence of nausea-vomiting, patient satisfaction and neoadjuvant/adjuvant oncologic treatment modalities were extracted from patient files. Results: There was no significant difference in demographic characteristics, type and duration of surgery, neoadjuvant chemotherapy, and amount of intraoperative fentanyl consumption between groups (p>0.05). Intraoperative systolic pressure upon minute 30 was significantly lower in ESPB group than control. Although there were significant differences in diastolic blood pressure and heart rate at some time points between groups, no clinical relevance was detected. No significant difference was detected in postoperative hemodynamic data (p>0.05). The morphine consumption within first 24 x hours after surgery was significantly higher in ESPB group than controls (p0.05). The additional analgesic consumption was significantly lower in ESPB group than controls (p0.05). No complication was seen in patients underwent block. Again, there was no significant difference in VAS and LANSS scores on month 3 and 6 (p>0.05). The persistent pain after breast cancer surgery (PPBCS) defined as VAS≥3 was found to be 23% and 8% on months 3 and 6, respectively, indicating no significant difference between groups (p>0.05). neuropathic component was not considered to be predominant in patients with pain (LANSS≤12). Conclusion: Reducing systemic opioid consumption and pain scores ESPB can be used effectively as a part of multimodal analgesia in breast cancer surgery reduces systemic opioid consumption and pain scores. However, similar incidence of PPBCS at 3. and 6. month suggests that ESPB may be ineffective in long term.