Seeing with the mind's eye: how the scene changes with cognitive avoidance and emotion regulation difficulties
Zihnin gözüyle görmek: zihinde canlandırmanın bilişsel kaçınma ve duygu düzenleme zorluklarıyla değişmesi
- Tez No: 763444
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ GÜLGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Otobiyografik bellek duygudurum, bilişsel kapasite, ve organik beyin fonksiyonlarından etkilenen çeşitli özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden biri olan episodik detay, medial-temporal lob hasarlarıyla ilişkilendirilerek, yaşlanma literatüründe sıklıkla çalışılmıştır. Diğer bir bellek özelliği olan spesifisitenin ise, duygudurum ve kaygı bozukluklarıyla olan ilişkisi kanıtlanmıştır. Ek olarak, anıların fenomenoloji özellikleri olan canlılık ve bakış açısının nörolojik hastalıklarla birlikte değişime uğradıkları bilinmektedir. Tüm bu özellikler farklı tür hastalıklarla ilişkilendiriliyor olsalar da, benzer nöral süreçler tarafından kontrol edildikleri; beynin benzer fonksiyonel ve yapısal bozukluklarından benzer şekilde etkilendiklerini görüyoruz. Klinik psikoloji literatürü negatif duygulardan kaçınma eğiliminin bellek özelliklerinde değişikliğe yol açtığı yönünde kanıtlar sunuyor olsa da, bu değişiklikler farklı psikolojik hastalıklarda ortak olan temel bir mekanizma tarafından daha iyi açıklanabilir. Bu çalışmada, duygu yönetim ve kaçınma davranışının otobiyografik bellek özellikleriyle ilişkisi incelendi. 96 lisans öğrencisinden toplanan veri duygu yönetim güçlüğünün pozitif ve negatif anılarda daha fazla duygusal detay hatırlamayla ilişkili olduğunu gösterdi. Ancak negatif duygu ve olaylara karşı gösterilen kaçınmacı başa çıkma davranışlarının episodik detay, spesifisite ve anılar hatırlanırken kullanılan bakış açısıyla bir ilişkisi bulunmadı. Bu bulgular klinik boyuta ulaşmayan duygusal ve bilişsel süreçlerin anı hatırlama deneyimiyle ilgili yeni bilgiler sunmakla birlikte, psikolojik hastalıkların oluşum aşamalarında görülen değişimlere dair de yeni kanıtlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Autobiographical memory (AM) has certain qualities that change depending on mood, cognitive capacity, age, and organic brain function. One of those qualities, episodic detail, is studied extensively in the aging literature and in relation to different types of medial-temporal lobe distortions. On the other hand, AM specificity is highly investigated in mood and anxiety disorders. Additionally, phenomenological qualities of AM, such as vividness and vantage point, are influenced by neurological and psychiatric disorders. Although traditionally studied separately, these qualities seem to be regulated by the same underlying mechanisms which are similarly affected in both functional distorsions that accompany affective problems and structural damages that occur as a result of neurological disorders or healthy aging. The clinical science literature focuses on avoidance of negative affect as a mechanism affecting changes in memory characteristics, however, the transdiagnostic changes might be better explained by a core dysfunction that is observed in psychiatric problems more broadly. This study aimed to investigate difficulties with negative emotion regulation and avoidance in relation to AM characteristics. Data collected from 96 undergraduate students revealed that emotion regulation difficulties predicted increase in emotional details in both positive and negative memories. However, avoidance was not related to a shift in vantage point, number of episodic details or memory specificity during the recall of personal memories. These findings provide new insights into how subclinical levels of cognitive and affective processes are related to the experience of autobiographical remembering.