Günümüzde kent meydanlarında bir etkileşim yöntemi olarak kiosk: Interaktif tasarım uygulaması
Today kiosk as a method of interaction in urban squares: Application of interactive design
  1. Tez No: 763443
  2. Yazar: AMİNE REFİKA ZEDELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZKEÇECİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezin hazırlanmasındaki amaç; günümüz interaktif dijital medya iletişim yöntemlerinden biri olan kioskun çok dar bir alanda kullanıldığının gözlenmesi sonucu kioskun bireylerin algıda seçiciliğini artıracak farklı bir iletişim yöntemi olabileceğini ve bu iletişim yönteminin sosyal etkileşimde rol oynayabileceğini ortaya koyabilecek bir kaynak oluşturmaktır. Bu çalışma da teknik incelemeler, güncel gelişmelerin araştırması, doküman analizi, kuramsal çerçeve bağlamında olay analizi, anket çalışması sonucunda bir uygulama tasarlanması yapılmıştır. Tezin amacı doğrultusunda, kuramsal çerçeve ortaya koyulmuş, kioskun tanımlanması yapılmıştır. Kiosk türleri ve işlevleri, kullanım alanları örneklerle incelenmiştir. Kiosk kullananların deneyimi ve sonrasındaki sürecin sosyal etkileşime katkısını ortaya koymak için çalışmada interaktif medyanın bir aracı olarak hizmet eden başarılı kiosk örnekleri internet üzerinden doküman analizi araştırma yöntemiyle taranmıştır. İnteraktif medya aracı olan kioskların kamusal alanlar ve kent meydanlarındaki etkileşim süreçleri başarılı tasarım örnekleri üzerinden incelenmiştir. Ortaya çıkan bulgular sonucunda belirlenen hedefler doğrultusunda bir kiosk uygulaması tasarlanmıştır. Bu tez çalışmasında kent meydanlarında interaktif bir medya aracı olan kiosk cihazları bir etkileşim yöntemi olarak incelenmiştir. Bu amaçla kioskların teknik işlemlere hizmet etmek dışında sosyal işlevlerinin de olabileceği gösterilmek istenmiştir. Bu doğrultuda sonuç olarak yapılan araştırmalar sonunda interaktif bir deneyim sunan kiosk uygulamasına tezin son bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to create a resource that can reveal that kiosk, one of today's interactive digital media communication methods, is used in a very narrow area, and that kiosk can be a different communication method that will increase the selectivity of individuals in perception and that this communication method can play a role in social interaction. In this study, an application was designed as a result of technical studies, research of current developments, document analysis, case analysis in the context of the theoretical framework, and survey study. In line with the purpose of the thesis, the theoretical framework has been introduced and the kiosk has been defined. Kiosk types and functions, usage areas have been examined with examples. In order to reveal the experience of kiosk users and the contribution of the subsequent process to social interaction, successful kiosk examples on internet that serve as a tool of interactive media have been scanned document analysis research method. The interaction processes of kiosks as interactive media tools in public spaces and urban squares have been examined through successful design examples. A kiosk application has been designed in line with the targets determined as a result of the findings. In this thesis, kiosk devices, which are an interactive media tool in city squares, have been investigated as an interaction method. For this purpose, it has been aimed to show that kiosks can have social functions besides serving for technical purposes. In this direction, as a result of the research, the kiosk application, which offers an interactive experience, is included in the last part of the thesis.