Düzce ilinde yetiştirilen farklı fındık çeşitlerinin agromorfolojik özellikleri ve biyokimyasal içerikleri üzerine bor uygulamalarının etkisi
Effect of boron treatments on agromorphological properties and biochmical contents of different hazelnut cultivars grown in Düzce province
  1. Tez No: 763446
  2. Yazar: MUZAFFER ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜTTALİP GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Düzce ilinde yürütülen bu çalışmada, fındıkta bor uygulamasının meyvenin fiziksel ve kimyasal özellikleri, verim ve vejetatif gelişim üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada Palaz ve Akçakoca Sarısı olmak üzere iki çeşit kullanılmıştır. Sodyum borat, bitkilere yapraktan 400, 800 ve 1600 ppm dozlarında uygulanmıştır. 800 ppm bor uygulaması, her iki çeşitte verimi en fazla arttıran uygulama olmuş ve %30 varan artış elde edilmiştir. Sarı çeşidinde kontrol grubunda %45,16 ölçülen randıman, en yüksek 800 ppm dozunda %47,22 olarak tespit edilmiştir. Palaz çeşidinde ise en yüksek randıman oranı %46,85 olarak 800 ppm B uygulamasında belirlenmiştir. Meyvenin iç ağırlığı, 100 adet meyve ağırlığı ve meyve boyutları açısından 800 ppm B uygulaması daha etkili bulunmuştur. Araştırmada bor uygulamasının yaprak özellikleri ve taç gelişimi gibi vejetatif gelişimi etkilemediği görülmüştür. Meyve iç kusurları açısından Palaz çeşidinde buruşuk meyve oranı ve çift meyve oranı dışında bor uygulamalarının etkisi önemsiz olmuştur. Bor uygulaması linoleik asit dışındaki yağ asitleri ve yağ oranını etkilememiştir. Her iki çeşitte de 800 ppm B uygulaması en yüksek linoleik asidin ölçüldüğü uygulama olmuştur. Sonuç olarak çeşide göre değişmekle birlikte 800 ppm dozunun en ideal doz olarak belirlenebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study carried out in Düzce, the effect of boron application in hazelnut on the physical and chemical properties of the fruit, yield and vegetative growth was investigated. Two cultivars, Palaz and Akçakoca Sarısı, were used in the study. Sodium borate was applied to the plants at doses of 400, 800 and 1600 ppm from the leaves. 800 ppm boron application was the application that increased the yield the most in both cultivars and an increase of up to 30% was achieved. In Sarı cultivar, the yield was 45.16% in the control group, and was 47.22% at the highest in 800 ppm B dose. In Palaz cultivar, the highest yield rate was determined as 46.85% in 800 ppm B application. Again, 800 ppm B application was found to be more effective in terms of fruit internal weight, 100 fruit weight and fruit size. In the study, it was observed that boron application did not affect vegetative development such as leaf characteristics and crown development. In terms of fruit internal defects, the effect of boron applications was insignificant in Palaz except wrinkled fruit rate and double fruit rate. In addition, boron application did not affect the fatty acids and oil ratio except linoleic acid. In both cultivars, 800 ppm B application was the application in which the highest linoleic acid was measured. As a result, it has been concluded that the 800 ppm dose can be determined as the most ideal dose, although it varies according to the variety.