Düzce ili fındık (Corylus avellana L.) bahçelerinde yabancı otsorununun ve bazı alternatif mücadele yöntemlerininaraştırılması
Investigation of weed problem and some alternative control methods in hazelnut (Corylus avellana L.) orchards in Duzce province, Türki̇ye
- Tez No: 844375
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK TEPE, DOÇ. DR. ZÜBEYDE FİLİZ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada; Düzce ili fındık bahçelerinde sorun olan önemli yabancı otlar ve mücadelesine yönelik sorunların belirlenmesi ve alternatif mücadele yöntemlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, 2020-2022 yılları arasında Düzce ilinde fındık yetiştiren 100 üretici ile yüz yüze anket çalışması ve Merkez ve Akçakoca ilçelerinde bahçe denemeleri şeklinde yürütülmüştür. Fındık bahçelerinde sorun olan yabancı otlara karşı bazı fiziksel, mekanik, biyolojik ve kimyasal mücadele yöntemlerin etkinliğinin karşılaştırılması amacıyla bahçe denemeleri yapılmıştır. Çalışma kapsamında deneme karakterleri; fındık zürufu, mısır sapı, mantar kompostu, biçme, çapalama, glifosat potasyum tuzu, foramsulfuron + iodosulfuron + thiencarbazone (FSM + IMS + TCM), pelargonik asit ve yabancı otlu kontrol olmuştur. Mücadelede kullanılan tarımsal atıklardan oluşan bazı malç materyalleri, farklı etki mekanizmasına sahip bir herbisit ve bir biyoherbisitin etkinliği Türkiye'de ilk kez araştırılmıştır. Anket sonuçlarına göre; üreticilerin %82'sinin üretimi aile geleneği olarak gerçekleştirdiği, %84'ünün yabancı otları önemli derecede sorun olarak gördüğü, %80'inin biçme %9'unun ise kimyasal mücadele uyguladığı tespit edilmiştir. Dar yapraklı yabancı otlardan tek yıllık salkım otu (Poa annua L.), dam bromu (Bromus tectorum L.) ve yeşil kirpi darı (Setaria viridis L.); geniş yapraklı yabancı otlardan ise yara otu (Prunella vulgaris L.), yonca (Medicago sativa L.), şebrek (Lapsana communis L.), bataklık sinirotu (Plantago lanceolata L.), kuzu kulağı (Rumex acetosella L.), ak üçgül (Trifolium repens L.), yavşan otu (Veronica persica Poir.); çok yıllık yabancı otlardan ise böğürtlen (Rubus sanctus Schreb.), tarla sarmaşığı (Convolvulus arvensis L.) ve yabani çilek (Fragaria vesca L.) türlerinin bahçelerde yaygın olduğu anlaşılmıştır. Uygulamaların yabancı otlara etkileri kıyaslandığında, en yüksek etkinin glifosat PT uygulamasından alındığı, bunu FSM + IMS + TCM, mısır sapı, çapa ve fındık zürufu uygulamalarının takip ettiği; pelargonik asit, mantar kompostu ve biçme parsellerindeki etkinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Pelargonik asit, glifosat PT ile kıyaslandığında biyolojik etkinliği düşük olsa da sürdürülebilir tarımda alternatif bir biyoherbisit olarak düşünülebilir. Çalışma sonucunda fındık bahçelerinde yabancı otlara karşı en uygun mücadele şeklinin ele alınan yöntemlerin entegre edilerek uygulanması olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the important weeds that are a problem in the hazelnut orchards of Düzce (Türkiye) province and the problems related to the alternative control methods. The study was carried out as a face-to-face interview with 100 growers in the hazelnut orchards of Düzce province and orchard trials in Merkez and Akçakoca districts between 2020-2022. Orchard trials were conducted to compare the performances of some physical, mechanical, biological, and chemical control methods against weeds that are a problem in hazelnut production. Trial characters in the study were hazelnut husk, corn straw, mushroom compost, cutting, hoeing, glyphosate potassium salt, foramsulfuron + iodosulfuron + thiencarbazone (FSM + IMS + TCM), pelargonic acid and weedy control. The performance of some mulch materials, which are composed of agricultural wastes, an herbicide with a different mode of action and a bioherbicide were investigated for the first time in Türkiye. According to the results of the survey, it was determined that 82% of the growers carry out production as a family tradition, 84% of them considered weeds as a significant problem. It was determined that 80% of the growers used cutting and 9% used chemical control. In addition, grass weeds such as annual bluegrass (Poa annua L.), downy brome (Bromus tectorum L.) and green bristlegrass (Setaria viridis L.); broad-leaved weeds such as self-heal (Prunella vulgaris L.), alfalfa (Medicago sativa L.), common nipplewort (Lapsana communis L.), ribwort plantain (Plantago lanceolata L.), red sorrel (Rumex acetosella L.), white clover (Trifolium repens L.), Persian speedwell (Veronica persica Poir.), and perennial weeds such as wild blackberry (Rubus sanctus Schreb), field bindweed (Convolvulus arvensis L.), and wild strawberry (Fragaria vesca L.) were defined to be common weeds in orchards. When the effects of the applications on the weed population were compared, it was determined that the highest effect was obtained from the glyphosate potassium salt application, followed by the FSM + IMS + TCM, corn stalk, hoeing and hazelnut husk applications and the effect of the pelargonic acid, mushroom compost and weed cutting were lower. Although pelargonic acid has low biological efficacy compared to glyphosate PS, it can be considered as an alternative solution in sustainable agriculture. As a result of the study, it was concluded that the most appropriate way of controlling weeds in hazelnut orchards would be to integrate the effective methods.