Milli Mücadele yıllarında Enver Paşa'nın faaliyetleri
Activities of Enver Pasha in the years of national struggle
  1. Tez No: 763447
  2. Yazar: AYŞE ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞKURE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde büyük bir rol oynayan Enver Paşa askeri ve siyasi birçok faaliyetler de bulunmuştur. II. Meşrutiyet'in ilanıyla birlikte Enver Paşa Osmanlı Devleti'nin tarih sahnesine çıkarak 4 Ağustos 1922'de ölünceye kadar Anadolu için önemini korumuştur. Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşında yürüttüğü politikalar, askeri harekatlar büyük önem arz etmiştir. Enver Paşa'nın Birinci Dünya Savaşından hemen sonra ülkeyi terk etmesine rağmen Anadolu için gayretlerinden vazgeçmemiş ve Millî Mücadeleyi yürüten kadro ile sürekli iletişim halinde olmuştur. Almanya'da Millî Mücadele'ye para ve silah sevkiyatı için uğraşmıştı. Moskova'da Bolşevik liderlerden Millî Mücadele için askeri yardım istemiştir. Enver Paşa'nın bu faaliyetlerini Ankara Hükümeti kendi meşrutiyeti için tehlikeli görmüştür. Başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere Enver Paşa ve İttihatçı liderlerin Türkiye'ye girmelerine mâni olunmaya çalışılmıştır. Enver Paşa Türkiye'ye girişinin engellenmesinden sonra Türkistan'a gitmiştir. Türkistan'da Bolşevik Rusya'ya karşı bağımsızlıkları için savaşan Basmacılar arasına katılarak 4 Ağustos 1922 tarihinde Bolşevik Rus askerleriyle girdiği savaşta hayatını kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
Enver Pasha, who played a significant role in the last years of the Ottoman Empire, engaged in both military and political activities. With the proclamation of the Second Constitutional Monarchy, Enver Pasha appeared on the stage of the history of the Ottoman Empire and maintained his importance for Anatolia until his death on August 4th, 1922. The policies and military operations he carried out in the Tripolitania War, the Balkan Wars, and the First World War were of great importance. Although Enver Pasha left the country immediately after the First World War, he did not give up his efforts for Anatolia and kept in touch continuously with the staff that carried out the National Struggle. In Germany, he was engaged in the shipment of money and weapons for the National Struggle. In Moscow, he asked the Bolshevik leaders for military support for the National Struggle. The Ankara Government considered that Enver Pasha's activities were dangerous for its own legitimacy. It was tried to prevent Enver Pasha and Unionist leaders, especially Mustafa Kemal Pasha, from entering Turkey. After Enver Pasha was prevented from entering Turkey, he went to Turkestan. He joined the Basmachians who fought for their independence against Bolshevik Russia in Turkestan and died in a battle with Bolshevik Russian soldiers on August 4th, 1922.