Kafa travmaları
Head injuries
- Tez No: 763463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada; 1983 - 1991 yılları arasında S.Ü. Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalında teşhis ve tedavileri yapılan 1181 kafa travması vakası incelenmiş ve tam yöntemleri ile oluş mekanizmaları, komplikasyonları mortalite oranları hakkında bilgiler tartışılmıştır. Ayrıca koruyucu hekimlik yönünden alınması gereken tedbirler üze¬rinde durulmuştur. 839 hasta medikal olarak tedavi edildi. 609 (72%) tanesi erkek ve 178 (21.32%) tanesi kadın idi. Mortalite oranı 6.29 % olarak bulundu. 342 (28 %) vaka cerrahi olarak tedavi edildi. 85 (24.85) vaka epidural hematom nedeniyle opere edildi. Mortalite oranı 5.8% olarak bulundu. 161(47%) vaka kapalı çökme kırığı nedeniyle opere edildi. Mortalite oranı 3.7 % olarak bulundu. 9 (2.63%) vaka açık çökme kırığı nedeniyle opere edildi. Mortalite oranı 33.33 % olarak bulundu. 2 (0.58%) vaka penetran kafa travması nedeniyle opere edildi. Mortalite oranı 50 % olarak bulundu. 40 (11.69 %) vaka akut subdural hematom nedeniyle opere edildi. Mortalite oranı 64.6 % olarak bulundu. 32 ( 9.35%) vaka kronik subdural hematom nedeniyle opere edildi. Mortalite oranı 0 % olarak bulundu. 3 (0.87%) vaka akut subdural higroma nedeniyle opere edildi. Mortalite oranı 66.66 % olarak bulundu. 4 (1.17%) vaka kronik higroma nedeniyle opere edildi. Mortalite oranı 25% olarak bulundu. 2 (0.58%) vaka karotiko nedeniyle opere edildi. Mortalite oranı 0 % olarak bulundu. Sonuç: Kafa travmaları dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur. Kafa travmalarının en sık ne¬deni trafik kazalarıdır. Cerrahi olarak tedavi edilen kafa travmalarının mortalite oranları medikal olarak tedavi edilenlere göre yüksektir. Akut subdural higroma ve akut subdural hematomlar en yüksek mortalite oranına sahiptir.
Özet (Çeviri)
1181 head trauma cases who treated in neurosurgery clinic of Selcuk university medical faculty in between 1983 and 1991were incluted in this study. Mortality rates and complications of head traumas were discussed. In addition, the precautions to be taken in terms of preventive medicine were emphasized. 85 (24.85) cases were operated for epidural hematoma. The mortality rate was 5.8%. 161 (47%) cases were operated for closed compression fractures. The mortality rate was 3.7%. 9 (2.63%) cases were operated for open compression fractures. The mortality rate was 33.33%. 2 (0.58%) cases were operated for penetrating head trauma. The mortality rate was 50%. 40 (11.69%) cases were operated for acute subdural hematoma. The mortality rate was 64.6%. 32 ( 9.35%) cases were operated for chronic subdural hematoma. The mortality rate was 0%. 3 (0.87%) cases were operated for acute subdural hygroma. The mortality rate was 66.66%. 4 (1.17%) cases were operated for chronic hygroma. The mortality rate was 25%. 2 (0.58%) cases were operated for carotico. The mortality rate was 0%. Conclusion: Head trauma is an important health problem in our country as well as in the world. The most common cause of head trauma is traffic accidents. Mortality rates of surgically treated head injuries are higher than those treated medically. Acute subdural hygroma and acute subdural hematomas have the highest mortality rate.