Kafa travmalarında travma ciddiyeti ve allopregnanolon düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between trauma severity and allopregnanolone level in head trauma
  1. Tez No: 539659
  2. Yazar: GÖKER COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN GÖKBEN BECEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kafa travmaları mortalite ve morbiditesi yüksek bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle genç ve üretken nüfusun etkilendiği düşünüldüğünde iş gücü kaybına, maddi açıdan da yüksek oranlarda tıbbi giderlere neden olduğu bilinmektedir. Bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) kafa travmalı hastaların değerlendirilmesinde altın standart haline getirmiştir. Kafa travmasında hangi hastaya BBT görüntüleme yapılması hakkında ortak bir sonuca varılmamış olması, BBT'nin iyonize radyasyon riski, henüz travmatik beyin hasarını öngörebilen biyo-belirtecin olmaması gibi nedenlerden dolayı bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, Travmatik beyin hasarında bir biyo-belirteç olarak allopregnanolonun etkinliği değerlendirilmiştir. Nisan 2018 - Aralık 2018 tarihleri arasında kafa travması nedeniyle acil servisimize başvuran ve BBT görüntülemesi yapılan 40 pediatrik, 52 yetişkin hastadan ve sağlıklı 40 pediatrik, 40 yetişkin gönüllünün katıldığı kontrol grubunda yapılmıştır. BBT görüntülemesi yapılmadan önce alınan kan numuneleri serum ayrıştırıldıktan sonra ELİSA yöntemi ile allopregnanolon düzeyi incelenmiştir. Kafa travmalı olguların %68,5 erkek, %31,5 kadın idi. Erkek cinsiyetin kadına oranla 2 kat daha fazla kafa travmasına maruz kaldığı anlaşıldı. Pediatrik hastalarda kafa travmasının en sık sebebi % 30 yüksekten düşme iken yetişkin hastalarda en sık sebep %34,6 ile araç iç trafik kazası idi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Relationship Between Trauma Severity and Allopregnanolone Level in Head Trauma Head trauma is a public health problem with high mortality and morbidity. It is known that, especially when young and productive population is affected, it causes loss of labor force and high medical expenses. Computed tomography (CT) has become the gold standard for the evaluation of patients with head trauma. This study was carried out for reasons such as the fact that there is not a common result about CT imaging in head trauma, the risk of ionizing radiation of CT, and the lack of bio-markers predicting traumatic brain injury. In this study, the efficacy of allopregnanolone as a biomarker in traumatic brain injury was evaluated. Admitted to our emergency department between April 2018 -December 2018 and CT imaging performed due to head trauma 40 pediatric, 52 adult patients and healthy 40 pediatric and 40 adult volunteers were included in the control group. Blood samples were collected before the CT imaging and allopregnanolone levels were determined by ELISA. 68,5% male and 31,5% female head injury. It was found that male sex had been twice as high as head injury. The most common cause of head trauma in pediatric patients is 30% fall from height, whereas the most common cause in adult patients was car accident.