Characteristics of Gemlik variety at different harvesting periods under drought conditions
Kurak koşullarda ve farklı dönemlerde yetiştirilen Gemlik zeytin çeşidinin bazı kalite parametrelerinin belirlenmesi
- Tez No: 763511
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Zeytinyağı Olea europaea L. ağaçlarından elde edilen en eski bitkisel yağdır. Zeytinyağlarının ozellikleri (tat, koku, renk) zeytin çeşidi, toprak yapısı, iklim koşulları, sulama ve derim zamanları gibi çok farklı etmenlerden etkilenmektedir. Bu çalışmada, Türkiyenin önemli zeytin çeşitlerinden olan Gemlik çeşidinde farklı olgunluk aşamalarında (yaklaşık 1.5, 2.5, 3.5 ve 4.5) olgunluk indeks değerlerinde), pomolojik analizler (en-boy, 100 Tane ağırlığı, Meyve Eti /Meyve Oranı), su içeriği, ham yağ verimi, toplam fenol ve L*, a*, b* değerleri ile yağ asitleri, fenolik bileşikler ve aroma bileşikleri belirlenmiştir. Zeytinyağları için ideal olgunlaşma (3.5 olgunlaşma indisi) olarak belirlenmiştir. Tüm örneklerde oleik asit en fazla bulunan yağ asidi olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada beş farklı fenolik bileşik caffeic acid, ferrulic acid, luteolin, p-coumaric acid ve oleuropein 4 farklı derim zamanında laitatif ve kantitaif olarak belirlenmiştir. Belirlenen bileşikler arasında en fazla oleuropein belirlenmişttir.
Özet (Çeviri)
Olive oil is one of the oldest edible oils, derived from the fruit of the Olea europaea L. tree. The oils' characteristics such as (taste, colour and smell) which depend on various factors such as the type of olive, soil, irrigation, climatic conditions, harvest date etc. Extra-virgin olive oils were acquired for this study from the Gemlik olive variety which is one of Turkey's popular variety, during various ripening stages (about1.5, 2.5, 3.5 and 4.5 maturity index values). Pomological analysis (such as fruit width, fruit lenth, flesh to stone ratio), oil content, moisture content, total phenol and L*, a*, b*, fatty acids, phenolic compounds and volatiles were determined. The olive oil produced was at the ideal stage when maturity (3.5 maturity index). In all oil samples, oleic acid predominated, followed by palmitic and linoleic fatty acids. In this research, five individual phenolic compounds were identified and quantified as caffeic acid, ferrulic acid, luteolin acid. p-coumaric acid and oleuropein during four different harvesting periods and oleuropein was detected as dominant compound.