Bireylerin flört şiddetine ilişkin deneyimlerinin yorumlayıcı fenomenolojik analiz ile incelenmesi
Investigation of individuals' experiences on dating violence with interpretive phenomenological analysis
- Tez No: 763516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin romantik ilişki içerisinde yaşadıkları flört şiddetine ilişkin deneyimlerinin yorumlayıcı fenomenolojik analiz ile incelenmesidir. Bu araştırma tematik analiz yöntemi ile yapılmış nitel bir çalışmadır. Araştırmaya amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu ve benzeşik örnekleme yöntemi ile belirlenen, yaşları 24-32 arasında değişen, Türkiye'de yaşayan, evli olmayan, ilişkisi olan ve/veya hayatının herhangi bir zaman diliminde romantik ilişki deneyimine sahip olan, heteroseksüel 5 erkek 5 kadın katılımcı dahil olmuştur. Her bir katılımcı ile bireysel bir şekilde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler katılımcıların izni dahilinde ses kaydına alınmış olup daha sonra araştırmacı tarafından yazıya dökülerek deşifresi elde edilmiştir. Verilerin analizinde MAXQDA 2020 programı kullanılarak hem tümdengelime hem tümdenvarıma dayalı analiz yapılmıştır. Araştırmanın nitel bulgularına bakıldığında, 4 tema, 8 kategori ve 25 kod elde edilmiştir. Ortaya çıkan temalar,“Flört Şiddeti Deneyimi”,“Flört Şiddetine Maruz Kalındığında Tepkiler”,“Flört Şiddetinin Kişinin Hayatına Etkisi ve ”Flört Şiddetine Rağmen İlişki" şeklindedir. Araştırmanın bulguları, alan yazın tarafından desteklenmektedir. Mevcut araştırmanın flört şiddeti deneyimleri konusunda Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) ile ilk kez yapılan nitel bir çalışma olduğu ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the experiences of individuals regarding dating violence in a romantic relationship in terms of interpretive phenomenological analysis. This research is a qualitative study conducted with thematic analysis method. The study included 5 heterosexual male and 5 female participants, aged 24-32, living in Turkey, unmarried, in a relationship and/or having a romantic relationship experience at any time in their life, determined by snowball and homogeneous sampling method, which is one of the purposeful sampling methods for research. In-depth interviews were conducted with each participant individually using a semi-structured interview form. The interviews were audio-recorded with the permission of the participants, and then transcribed by the researcher and deciphered. Both deductive and deductive analysis were performed using the MAXQDA 2020 program. Looking at the qualitative findings of the research, 4 themes, 8 categories and 25 codes were obtained. The themes that emerged are“Experience of Dating Violence”,“Reactions to the Exposure to Dating Violence”,“The Effect of Dating Violence on the Life of the Person and ”Relationship Despite Dating Violence". The findings of the research are supported by the literature. It is thought that the present study is the first qualitative study with Interpretive Phenomenological Analysis on dating violence experiences and will contribute to the literature.