Simüle tekstil atıksularından reaktif black 5 ve kimyasal oksijen ihtiyacı gideriminde ardışık Fe2O3 -toz aktif karbon/aktif çamur sürecinin kullanılması
Use of sequential Fe2O3-powdered activated carbon/activated sludge process to remove reactive black 5 and chemical oxygen demand from simulated textile wastewater
- Tez No: 763536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHZAT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, simüle edilmiş tekstil atıksuyundan Reaktif Black 5 (RB5) ve Kimyasal Oksijen İhtiyacının (KOİ) giderilmesi için Maghemit (Fe2O3) Kaplı Toz Aktif Karbon (MAK) ve Aktif Çamur prosesinin (AÇ) ardışık kullanımı araştırılmıştır. Toz aktif karbon (TAK), MAK ve maghemitin yüzey fonksiyonel grupları Fourier transmisyon kızılötesi spektroskopisi (FTIR) (Jasco, FT/IR-6700) ile araştırılmıştır. Karışık Çözelti Askıda Katı Madde (MLSS) konsantrasyonunun RB5 ve KOİ giderimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar, birbirini takip eden MAK/AÇ işleminin tekstil atıksuyundan RB5 ve KOİ gideriminde yüksek verimliliğe sahip olduğunu göstermiştir. MAK'ın RB5 için adsorpsiyon kapasitesi 143,6 mg/g olarak belirlenmiştir. Koble-Corrigan izotermi adsorpsiyon sürecini başarıyla tanımlamıştır. Ardışık MAK/AÇ (maghemit kaplı toz aktif karbon/aktif çamur prosesi) işleminin adsorpsiyon aşamasında, 3,75 g/L MAK ile RB5'in tamamen uzaklaştırılması sağlanmıştır. İkinci aşamada toplam KOİ gideriminin yaklaşık %99' unun 3000 mg/L MLSS içeren aktif çamur ile elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the sequential use of maghemite (Fe2O3) coated powder activated carbon (MAC) and activated sludge process (AS) to remove of Reactive Black 5 (RB5) and chemical oxygen demand (COD) from simulated textile wastewater was investigated. MAC can be effectively separated from the liquid phase due its magnetic properties. The effect of MAC and Mixed Liquor Suspended Solids (MLSS) concentration on the RB5 and COD removal were investigated. Experimental studies showed that the sequential MAC/AS process has high efficiency in the RB5 and COD removal from textile wastewater. The adsorption capacity of MAC for RB5 was determined as 143.6 mg/g. The Koble-Corrigan isotherm successfully described the adsorption process. In the adsorption stage of the sequential MAC/AS process, complete removal of RB5 was achieved with 3.75 g/L MAC. In the second stage, it was determined that the approximately 99% of total COD removal was obtained with activated sludge containing 3000 mg/L MLSS.