Tekrarlayan implantasyon başarısızlığında kısa süreli bakırlı rahim içi araç kullanımının gebelik oranlarına etkisi
- Tez No: 763537
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHŞEN AYTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Retrospektif yürütülen bu çalışmaya Ocak 2017 ve Temmuz 2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi ve Üreme Sağlığı, Teşhis, Tedavi, Eğitim ve Araştıma Merkezi'ne başvuran; 18 – 40 yaş arası, tekrarlayan implantasyon başarısızlığı tanılı, en az 2 kez / en az 2 kaliteli embriyo transferine rağmen gebelik oluşmamış, erkek infertilitesi eşlik etmeyen, uterin anomali, jinekolojik ek hastalık ve malignite tanısı olmayan 139 hasta dahil edilmiştir. Fertilizasyon sonrası üçüncü günde en az 7 blastomer izlenen, çok hücreli blastomerin olmadığı ve %20 den az fragmentasyonu olan embriyo kaliteli kabul edilmiştir. Beşinci gün embriyo kalitesi David Gardner sınıflamasına göre yapılmıştır. Blastoselin blastokistin tamamını kapladığı (grade 3), kaviteden daha geniş olduğu (grade 4), hatchig aşamasında (grade 5) ve hatchinge uğramış uğramış embriyolar (grade 6) kaliteli kabul edilmiştir. İç hücre kitlesi morfolojisi ve trofoektoderm hücrelerine göre; kompakt iç hücre kitlesi ve trofoektodermde yeterli hücre görülen embriyolar (grade AA / BA / AB / BB) kaliteli kabul edilmiştir. Kontrol grubundaki 77 hastaya histeroskopi yapılmış, bir sonraki siklusta tedaviye başlanıp ET yapılmıştır. Çalışma grubundaki 62 hastaya histeroskopi yapılmış sonrasında RİA takılmış, 2 ay sonra RİA çekilmiş ve çekildikten bir sonraki siklusta tedaviye başlanıp embriyo transferi yapılmıştır. Hastaların öykü, tetkik ve fizik muayeneleri sonucu elde edilen; yaş, boy uzunluğu/vücut ağırlığı ve VKİ, obstetrik hikaye, infertilite etiyolojisi, başarısız siklus sayısı ve bilgileri, histeroskopide görülen patoloji, transfer edilen embriyo sayısı, ET sonrası βhCG değeri, gebeliği devam eden hastalarda fetal kalp atışı ve doğum zamanı hasta dosyaları ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi veri tabanı üzerinden elde edildi. Çalışmanın primer sonlanım noktası araştırmaya dahil edilen hastaların kimyasal gebelik, klinik gebelik ve canlı doğum oranlarını karşılaştırmak olarak belirlendi.RİA takılan gruptaki kimyasal gebelik oranı (%26'ya karşılık %19), klinik gebelik oranı (%19'a karşılık %9) ve canlı doğum oranı (%12'ye karşılık %3) kontrol grubuna göre anlamlı yüksek izlenmiştir. Univariate Lojistik regresyon analizi sonucunda RİA kullanımının kimyasal gebelik oranını 2.205 kat arttırdığı izlenmiştir.Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı izlenen hastalarda embriyo transferi öncesi histeroskopi sonrası 2 ay bakırlı RİA kullanımı gebelik oranlarını arttırmaktadır. Bakırlı RİA ile oluşturulan kontrollü endometrial hasar implantasyon oranlarını arttırmıştır. Kontrollü endometrial hasarlama IVF öncesi rutin bir uygulama değildir, iyi seçilmiş hasta grubuna uygulanmalıdır. Hızlı ilerleme kaydeden yardımcı üreme teknikleri için, tekrarlayan implantasyon başarısızlığı hala aşılması gereken bir sorundur. Bunun için tekrarlayan implantasyon başarısızlığının evrensel bir tanımının oluşturulması, endometrial hasarlama için standart bir teknik belirlenmesi gerekmektedir. Kontrollü endometrial hasarlama ile ilgili bu tartışmalar, bu konuda yayınlanacak ileri çalışmalar ile netleşecektir.
Özet (Çeviri)
Patients who have been diagnosed as recurrent implantation failure and underwent hysteroscopy between January 2017 and July 2022, at Ankara University Faculty of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology, İnfertility Clinic and IVF Center were retrospectively evaluated. Recurrent implantation failure defined as failure to achieve pregnancy after at least two cycles / transfer of at least two good-quality embryos. The study included 139 patients whose ages were between 18-40 and diagnosed recurrent implantation failure. Patients with gynecologic malignancy, uterine abnormality and diagnosed male infertility were excluded. Embriyos that have at least 7 blastomeres 3 days after fertilization, don't have multinucleated blastomeres and have less than %20 fragmentation considered as good quality. Day five embryos classified with David Gardner scoring: full blastocyst, expanded blastocyst, hatching and hatched blastocyst stages (Grade 3/4/5/6), and tightly packed inner cell mass with many or several cells, and tightly formed trophoectoderm with many or few cells (Grade AA / BA / AB / BB) considered as good quality. All patients underwent operative hysteroscopy in the follicular phase, and if endometrial polyps, uterine septum were found it has been removed. 62 patients in study group underwent hysteroscopy. After hysteroscopy Cu-IUD was inserted for endometrial scratching and removed after two menstrual periods and the following cycle patients underwent in ART. 77 patients in control group underwent in ART at the following cycle after hysteroscopy. All data and clinical outcomes have been extracted from the database retrospectively. The study was approved by the Institutional Review Board of Ankara University Faculty of Medicine. The primary outcomes were chemical pregnancy (defined as positive β hCG), clinical pregnancy (defined as the presence of fetal cardiac activity on ultrasound) and live birth rates.The IUD group had a significantly higher chemical pregnancy (%26 vs. %19), clinical pregnancy (%19 vs. %9) and live birth (%12 vs. %3) rates. Regression analysis indicated that the odds of a chemical pregnancy was increased 2.205 times with IUD usage.Copper-IUD placement for two cycles improves the pregnancy rates in women with recurrent implantation failure. Endometrial injury made by short term copper-IUD is beneficial in RİF patients. It is not standart procedure for patients undergoing ART. Patient population and RİF definition must be well determined. Implantation failure and endometrial receptivity is still remarkable challenge in patients undergoing ART procedures. The literature about endometrial injury, injury technique, patient population and injury timing varies too many. Therefore more standardized trials are needed.