Glomerülopati tiplerinde pan immün inflamasyon değerinin retrospektif incelenmesi
The retrospective research study of pan immune inflammation value in glomerulopathy types
  1. Tez No: 763562
  2. Yazar: YUSUF ÇEŞMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLLÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Glomerüler hastalıklar(glomerülopatiler), glomerül filtrasyon bariyerinin yapısal veya fonksiyonel hasarıyla karakterizedir. Başlıca; antijen-antikor ilişkisi, kompleman aracılı, immün aracılı veya inflamasyon mekanizmalarıyla gelişebilir. İnflamasyon aracılı hasar ise; subendotelyal veya bazal membranda lokalize immün birikimlerle veya antijen-antikor etkileşimiyle lökosit aktivasyonu, degranülasyonuyla gelişebilir. Bunların sonucunda, granülositer serinin dağılımı ve oranları değişmektedir. Son yıllarda başta onkoloji alanında olmak üzere birçok alanda nötrofil-lenfosit oranı(NLR), platelet-lenfosit oranı(PLR) ve pan-immün inflamasyon değeri(PIIV) ile hastalık aktiviteleri, ölüm riski arasındaki ilişki konusunda çalışmalar yapılmıştır. Çalışmamızda glomerülopatilerle inflamasyonun arasındaki ilişkiden yola çıkarak; ucuz ve kolay ulaşılabilir bir yöntem olan PIIV ve diğer hemogram oranlarının; glomerülopatilerde etyoloji, tedavi rejimleri ve ölüm riskiyle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Literatürde PIIV ile glomerülopatiler arasındaki ilişkiyi inceleyen az sayıda çalışma olması nedeniyle; sonuçlarla ülkemiz ve dünya literatürüne katkıda bulunmayı amaçladık. Çalışmamıza 2010-2021 yılları arasında yapılan böbrek biyopsisi, glomerüler hastalıklarla uyumlu olan 553 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların tanı anındaki ve tedavi sonrası 1.yıldaki laboratuvar bulguları ile aldıkları tedavi rejimleri kaydedilmiştir. Sonuçlarını değerlendirdiğimizde; sekonder ve proliferatif glomerülopati hastalarında PIIV anlamlı derecede daha yüksek saptanmıştır. Ayrıca PLR'nin 982'nin üzerinde olmasının, ANCA ilişkili vaskülitleri diğer sekonder nedenlerden ayrımda kullanılabileceği saptandı. Bununla birlikte NLR 2,65'in üzerinde ve yaşın 52'den büyük olmasının ölüm riskini anlamlı ölçüde artırdığı saptanmıştır. Sonuç olarak PIIV ve diğer hemogram oranları onkoloji ve diğer birçok alanda kullanımı artan testlerdir. Nefroloji alanında da son yıllarda bu konuda yapılan çalışmalar artmaktadır. Elde ettiğimiz sonuçların; randomize kontrollü çalışmalar ile desteklenmesiyle gelecekte daha ucuz ve kolay ulaşılabilir testler klinik pratiğimize kazandırılabilir.
Özet (Çeviri)
Glomerular diseases(glomerulopathies) are characterized by the structural or functional devastation of the glomerular filtration barrier. It can be developed with; antigen-antibody, complement system, immüne-mediated or inflammation. Inflammation-associated glomerular injury can occur by either immune deposits localized on subendothelial or basal membrane or leukocytic activation and degranulation. Furthermore, the dispersion and ratios of granulocytic entities vary. Much research has been done on the relationship between neutrophil-lymphocyte ratio(NLR), platelet-lymphocyte ratio(PLR), pan-immune inflammation value(PIIV), disease activities, mortality risks, in many branches in recent years. In our study; The relationship between mainly PIIV and the other ratios, which are cheap and easily accessible and glomerulopathy types, mortality risk, and treatment modalities were investigated. Since there is a tiny amount of research about this subject, we aimed that the results of our study would contribute to national and international literature. 553 patients who diagnosed glomerulopathy between 2010-2021 were included in study. Laboratory findings at the time of diagnosis and first year of treatment and treatments were registered. In the assessment of study results; higher PIIV was detected in secondary and proliferative glomerulopathies The patients with secondary glomerulopathies with a PLR of higher than 982 can be assessed in support of ANCA-associated vasculitis. In addition, older age(>52) and higher NLR(>2,65) were detected as independent mortality risk factor. In conclusion, PIIV and other ratios have an increasing usage on oncology and other branches. The research on this subject is increasing day by day in the area of nephrology. Our study can be supported by larger study designs.